úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Zhoršení atopického ekzému je často vyvoláno stresem

Zhoršení atopického ekzému je často vyvoláno stresem

Vložte svůj článek

3. 10. 2012

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Ilustrační foto (zdroj: SXC)

Má vaše atopické dítě neustále rozškrábanou pokožku, i když dodržuje dietu i všechna ostatní doporučovaná opatření? Velmi častou příčinou svědění pokožky je stres, i když si to vůbec nemusíte uvědomovat.

Když je dítě stresováno, v jeho těle stoupá hladina histaminu a ten zvyšuje svědivost pokožky. Dítě se začne škrábat, ale rozškrábaná pokožka vyvolává další stres. Vzniká začarovaný kruh svědění a škrábání.

Z čeho může mít dítě stres? Je toho dost…

  • Kojenci a batolata: Jestliže vyloučíme zdravotní problémy, miminka nejvíce stresuje, když mají hlad, cítí se opuštěná nebo když se jim prořezávají zoubky.
  • Předškoláci: Malé dítě má spoustu naivních představ a očekávání. Když něco není podle jejich představ, mohou se cítit ukřivděné a nešťastné Nástup do mateřské školky, nová paní učitelka, neshody s kamarády, to vše může u předškoláka vyvolat stres.
  • Školáci: Zdrojem napětí je samozřejmě nástup do první třídy, posléze různé písemky, zkoušení a často i vysvědčení. Ale různé stresy často vznikají také společenským tlakem ostatních dětí –  neshody se spolužáky mohou citlivější děti prožívat velmi těžce.
  • Puberta: období velkých změn, dospívání,  hledání se a pochybování. Vzhled je v této etapě života velmi důležitý, jakákoliv odchylka od ideálu může vyvolat pocit méněcennosti. Názory vrstevníků jsou pro dítě velmi důležité a snadno mohou ublížit.
  • Spouštěčem stresu u většiny dětí jsou také nuda a rozmrzelost. Ne každé dítě se umí samo zabavit. Čím více se dítě nudí, tím více se soustředí na své kožní problémy.
  • Dalším významným spouštěčem stresu může být stěhování či změna školy.
  • Není tajemstvím, že pro většinu dětí bez ohledu na věk jsou velkým problémem neshody rodičů. A nemusí jít jen o napjatou atmosféru související s rozvodem. Partneři, kteří spolu neumějí komunikovat a netáhnou za jeden provaz, doma vytvářejí nejisté prostředí, ve kterém se dítě těžko orientuje. Dítě se potřebuje mít na někoho a na něco spolehnout.

Přemýšlejte o tom, co dítě prožívá

Je jasné, že není v lidských silách zajistit dítěti prostředí zcela bez zdrojů stresu. Ale má smysl se snažit, protože psychická pohoda dokáže se zdravotním stavem dělat zázraky. Když se vašemu dítěti náhle zhorší ekzém, zkuste si vzpomenout, co zrovna prožívalo. Třeba to příště budete moci ovlivnit.

Pokud se nedaří ekzém zklidnit, pomohou pyžámka zamezující škrábáníPokud se nedaří ekzém zklidnit, pomohou pyžámka zamezující škrábání

Že jste sami ve stresu z té spousty pravidel, která máte dodržovat? Vydržte, váš boj s ekzémem bude úspěšný. Buďte trpěliví, chce to jen svůj čas.

Chudáček ekzematik? Lítost nic nevyřeší

Ekzém u svého dítěte berte jako fakt, se kterým se budete muset naučit žít. Přiměřeně věku dítěti vysvětlujte, co jeho ekzému prospívá a škodí. Ale jinak o ekzému neustále doma nemluvte. Ani svého potomka zbytečně nelitujte, mohlo by se to obrátit proti vám. Děti se umějí rychle naučit zneužívat svého onemocnění ve svůj prospěch a v podstatě své okolí vydírat.

Je logické, že se jako rodič snažíte své dítě chránit – zvlášť když vidíte, že se trápí. Ekzém ale není důvod k rozmazlování, ani k výraznému omezování dítěte. Snažte se ke svému dítěti chovat jako ke zdravému. Věnujte mu stejnou pozornost jako ostatním sourozencům, nedávejte nikomu důvod k žárlivosti.

Nestresujte děti zbytečnými zákazy

Totéž by mělo platit i ve školce a ve škole. Nechtějte po učitelkách, aby se k vašemu dítěti chovaly jinak než k ostatním dětem. Naučte školáka, jak si chránit ložiska ekzému před podrážděním, ale nedělejte z toho drama. Dítě potřebuje být součástí kolektivu, proto občas přimhouřete oči, když se věnuje aktivitě, která ekzému zrovna neprospívá.

Je možné, že dítě bude kvůli ekzému uzavřenější. Zvláště ve věku, kdy svůj ekzém začnou vnímat jako společenský hendikep. V takových případech nejvíce pomáhá podporovat jejich sebevědomí. Chvalte je za to, v čem jsou dobří. Ať už jde o sport, uměleckou aktivitu nebo „jen“ úspěchy ve škole.

Vypozorovali jste souvislost mezi stresem a stavem ekzému u vašeho malého ekzematika? Které zážitky podle vás nejvíce škodí? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

Komentáře ke článku
Hana

5. 3. 2013
11:57

Pro: veronikaDobrý den, mohu z vlastní zkušenosti doporučit léčbu homeopatií. Každý má na to svůj názor,ale já na vlastní kůži zažila, že mě homeopatie na poslední chvíli zachránila. Asi před dvěma lety mi zmizely pylové alergie (výrazně se zminimalizovaly) a já začala mívat strašně ekzémy po rukách, táhlo se to pomalu snad dva roky a bylo to až do krve, večně jsem měla po celých rukou otevřené rány, k tomu všemu mi začala hrozná stolice, mívala jsem obrovské problémy s chozením na záchod, kdo nezažil, neumí si představit jak hrozné to je, po pár týdnech jsem tam začala mít pravidelně krev. v létě se to tak vyburcovala,že už jsem si myslela, abych třeba neměla slepák. byla jsem na vyšetření ale nikdo na nic nepřišel. Po dlouhé době jsem zašla na homeopatii, kde mi zjistili že to je z nové alergie a to na bezlepkovou dietu. byla jsem v šoku. celý život jíte normálně vyhýbáte se jen pár potravinám a najednou se vám celý život převrátí naruby. začala jsem kupovat drahé potraviny a žít s bezlepkovou dietou. to ale nebyla jediná rána, asi po měsíci mi zjistili že jsem alergická i na ty bezlepkové potraviny. a to byl obrovský problém. nemohla jsem ani to jídlo ale ani tamto, asi bych umřela hlady. mohla bych jen rýžové pečivo anebo já ani nevím co bych vlastně jedla. bylo to hrozný. v té chvíli jsem si řekla že přece takhle nebudu žít a hlídat si každý rohlík který sním proto jsem se obrátila na homeopatii. a ta mě zachránila. opravdu mě vyléčila, už nejsem alergická ani na potraviny normální ani na ty bezlepkové. mohu jíst normálně jako dřív a nemám žádné problémy, samozřejmě že jistá rizika zůstaly a nikdo nevylučuje že se to časem zase nevrátí, tak se alergie chová. homeopatie je silná léčba a chce čas, chce to několik sezení třeba o let, než se vše upraví. je to podpořené i psychikou, člověku kolikrát ani nepomůže léčba, ale jen věřit. a tohle je kolikrát ta poslední naděje, než se začnete cpát všelijakými léky celý život. mně homeopatie pomohla na vlastní kůži

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Markéta

25. 10. 2012
13:42

Pro: veronikaZ vlastní zkušenosti můžu říct, že bych malou do soukromé školky už nikdy nedala. Spoléhají se, že rodiče zaplatí školné a moc se nebudou starat o to, co se tam děje...byla jsem úplně v šoku co se tam dělo a co tam pracuje za lidi - bez kvalifikace i bez vlastní zkušenosti. Našla jsem státní speciální školku, ke které nemám žádnou výhradu. Ve spoustě větších měst existují státní školky i pro alergiky,jde spíš o to si to zavčasu zjistit a přihlásit se, bývá to jen pro pár dětí a většinou je plno, jako snad všude.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

veronika

18. 10. 2012
13:49

Pro: veronikaJsem ráda že s náma její otec nežije jelikož se k ní neuměl chovat... ale na druhou stranu jsem sama a já bych taky potřebovala trošku povzbudení nebo podpory

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

veronika

18. 10. 2012
12:11

Pro: MarkétaDobrý den, já jsem naopak ráda že žijeme bez jejího otce :-) La roche possay známe, účinek nic moc. ALe do koupele používáme balneum hermal plus a ten je výborný.Malá se hodně škrábe v noci jak spí, a to prostě neslyším vždycky. Někdy se na to vzbudím a cítím že se škrábe.A rukavičky si sundá.Se školkou jsem uvažovala o soukromé, sice stojí o něco více než obyčejná školka ale jedna učitelka tam má cca 10 dětí což už je přijatelné ale uvidíme :-)) Dieta je strašná pro tak malé dítě, je fakt že už doma nemáme žádné sýry, jogurty, rajčata, a dalších 1000 věcí, které malá nesmí. jinak děkuji za povzbuzení.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Markéta

18. 10. 2012
9:06

Pro: veronikaPaní Veroniko, zkoušela jste někdy promazávací krém od La roche posay Cold cream naturel? Je to perfektní věc, základový krém bez jakýchkoliv parebenů nebo chemikálií,velmi vhodný pro děti s atopickým ekzémem, nám se velmi osvědčil, dodnes ho malé mažu po celém těle i na obličej.Krásně promašťuje, takže se malá už téměř neškrábe. Do koupele jsme původně dávaly myslím oves - nebo vločky, taky 100% přírodní věc a bylo to lepší než ty oleje. Jinak s tou školkou si myslím, že nebudete mít až takový problém, to si časem sedne,ale zřejmě budete muset malé dávat jídlo z domu. My jsme teda zázrakem našli školku, kde umí uvařit i diety... Moc vám držím palce, ať vše zvládáte a hlavně žádné stresy, děti mají na to dobrá čidla a pak se trápí např. ekzémem :) U nás doma je podobná situace - žijeme bez otce,ale v momentě, kdy jsem se s tím konečně srovnala, tak se srovnala zdravotně i dcera, velice to spolu souvisí.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

veronika

16. 10. 2012
14:16

Mám doma dvou letou holčičku, která má atopický ekzém, má alergii na vejce, mlíko, roztoče, srst a další věci... lolni jsme byli 4x v nemocnici ale prakticky nám to nepomohlo, mokval ji celý obličej, tělo, přisychalo ji oblečení k tělu....poté jsme si pořídili čističku vzduchu, která nám velice pomohla a dodržujeme veškeré pravidla at už ohledně stravy, kontrolujeme všechno co ji dáváme jíst, oblečení pereme zvlášt protože ji náš prací prášek vadí, koupe se v oleji a stejně se ekzému nemůžeme zbavit... sice ho má už jen na obličeji ale ten má pořád už skoro rok, na těle ji to ustoupilo.....ale stejně je to neustálý boj a jelikož jsem s malou o zůstala sama bez jejího otce tak je to těžké,prakticky je v noci vzhůru tak 6-10x a pak je ráno protivná nevyspalá. Za necelý rok školka z toho mám strašnou hrůzu jak ji ty učitelky pohlídají, mají tolik dětí o které se musí starat, ona se vyškrábe pusinku během chviličky a co bude jíst? doktoři školku nedoporučujou ale už mi nikdo neporadí co mám s malou dělat když ji nedat do školky. Ale my ženy jsme silné, prostě musíme takže to musíme vydržet a doufat jen v to že se to těm našim dětičkám zlepší. My jezdíme na kožní do maďarska a tam mi míchají mastičky a tam kupujeme i kosmetiku, protože se z většiny dostupných věcí osype :-(

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Markéta

16. 10. 2012
9:10

Dobrý den, mám dceru, která má dva roky a čtyři měsíce a musím říct, že stres a atopický ekzém jdou spolu ruku v ruce. Nicméně si myslím,že i kdyby odpadl stres, atopický ekzém se sám nevyléčí. Já jsem měla psychicky náročné těhotenství, opustil nás otec dcery, musela jsem se nastěhovat zpět k rodičům atd...a dcera se mi narodila s atopickým ekzémem. Začaly jsme chodit na homeopatii, kožní i gastro, dodržovaly jsme všechny šílené diety, dnes konečně sklízíme ovoce. Ekzém již min. rok nemá, dokonce již pomaličku může jíst všechny původní alergeny - vejce, mléko i lepek. Podle mého názoru může být stres začátkem vzniku atopického ekzemu i potravinových alergií. Ale jsme to především my matky, které bysme měly být v klidu a pohodě a nedovolit,aby dítě prožívalo jakékoliv "naše" stresy za nás, protože daň za to je příliš krutá.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Dana, ProAlergiky.cz

5. 10. 2012
8:37

Dana, ProAlergiky.cz

Milá Andreo, děkujeme za reakci na článek. Moc vám držíme pěsti, ať druhou třídu a všechny další zvládnete lépe :-) Z vašeho příspěvku je vidět, že pro dceru děláte opravdu všechno, co jde, jste skvělá máma.
Mějte se fajn.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andrea

4. 10. 2012
9:06

Stres je opravdu u nás na denním programu vzhledem k tomu,že mám doma druhačku!První třída byla pro nás hodně krutá a malá se se změnou prala opravdu hodně špatně.Tak trochu v tom byl ají vliv z naší strany kdy jsme přišli o psa,který byl takový,dá se říct pro ni jako bráška a společník.Já začla na půl úvazku pracovat na odpoledne,protože dopoledne jsem trávila v kabinetě ve škole,kdy jsem byla vždy po ruce jakmile bylo potřeba mazat,či psychycky uklidnit a nebo vzít malou domů a vše s ní doma doučovat se,aby o nic ohledně učení nezameškala.První pololetí jsme měli jen 45 hodin zameškanejch,ale v druhém už to bylo 123 hodin.Škola a paní učitelka je naštěstí k nám vstřícná a spolužáci ve třídě jsou taky fajn.ve třídě je dětí 15 a tak je to príma!Přes problémy se spaním,vstáváním,mrazy a pylovou alergií jsme to zvladli ve škole na jedničky a doufám,že druhá třída bude taky na jedničky a daleko s menšíma zdravotníma problémama.O prázdninách kdy byla v klidu tak její kůže byla jak dětská prdelka,ale jen v druhé polovině prázdnin!V první polovině jsme zápasily se sluneční alergií a převážně byl problém s opalovacíma prostředkama,kdy kůže nechtěla přijmout nic.Hodně se na tom podepsalo ají to,že 14 dní před prázdninama jsme měli angínu kdy ji ají hnisaly oči a přes půlku tváře a krku se jí udělal opar.Teď jsme začly druhou třídu a byly jsme 14 ve škole a opět 14dní doma s angínou kdy se uděly jen opary kolem úst.Bohužel ovlinnilo to opět kůži a to,že je zase hrubší a místama rozškrábaná :( Je to neustálý boj,ale s mužem to nevzdáváme a jsme normální fungující rodina a malá je dítko které ví,že není chudák,ale jen má problém s kůží a musí být v určitých věcech opatrná.Což přes citlivost kůže si na sebe sakra dává pozor.Oblečení kupujem kvalitní bavlněné,ale večer spí bez pyžama,protože jakmile by měla pod peřinou spát s pyžamem tak chytne škrabací nerv a během minuty je splavená potem.Trápí mě,že je jedináček,ale ona sama byla uměle a další už možnost není.Pořídily jsme ji telefom pro 5 nejbližších lidiček,aby mohla volat jen jim a na pc má hry od špidly.Naučila se,že musí sama vydržet doma,když odpoledne stříhám a manžel je ještě v práci.Po domluvě s dr. jsme slíbily,že ježíšek ji donese boloňskýho psíka a tak by to mělo vyřešit tak trochu taky tu samotu a psychyku.Nejoblíbenější krémy jsou pro nás leciderm a linola a teď ají basic.Střídáme to podle nálad kůže a občas je promíchám s kalciovkou a mastí co dostáváme od dr.z kožního.Když jsme v pohodě tak mažem 2 až 3 denně,ale jak nastane problém tak celý den podle potřeby.Všem maminkám držím pěste a pevné nervy,které jsou taky zapotřebý a přeji pěkný den!Andrea Fráňová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Související články
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...