Infolinka 541 212 450Dlouhodobé zažívací potíže po jídle - nesnášenlivost laktózy?

Otázka:

Dobrý večer. Již delší dobu mám zažívací potíže. Je mi těžko od žaludku, trpím nadýmáním, bolestmi břicha, zácpou. Nechala jsem si udělat gastro i kolono. Vždy s negativním výsledkem. Užívala jsem probiotika. Myslela jsem si, že mám potíže se žlučníkem, ale sono je také negativní. Snažila jsem se dodržovat dietu s omezením tuků, pravidelně jíst a hodně pít. Nic nepomáhalo. Pak jsem vynechala i mléčné výroby. Zdá se mi, že je to lepší. Mohlo by jít o nesnášenlivost laktozy? Je možné si nechat udělat testy, které by mou doměnku potvrdily nebo vyloučily? Na jakého lékaře se mám obrátit?(gastroenterolog, praktický lékař)Je mi 40 let. K

Tazatel:

Katka

Odpověd:

Dobrý den, Katko,

snížená snášenlivost laktózy se obvykle projevuje nadýmáním a průjmy, zácpa je dost netypická. Pokud Vás po jídle i pobolívá žaludek, mohlo by jít o alergickou reakci.

Ideální postup bude tento:

  1. Nedržte žádnou dietu, ale sledujte a zapisujte si dva až tři týdny všechnu svou stravu. K tomu Vám pomůže tabulka, kterou najdete v našem článku Alergeny v potravinách
  2. S výsledky zajděte za svým praktickým lékařem. Podrobně mu popište své příznaky. Ten Vás pak odešle buď na alergologii, nebo gastroenterologii. 

Pokud jste už na gastrologii podstoupila biopsii tenkého střeva, ta by měla odhalit jak intoleranci laktózy, tak například celiakii.

Držíme palce, ať se viník Vašich potíží brzy najde!

Michal, ProAlergiky.cz