Infolinka 541 212 450Plynatost, bolest a mírné křeče břicha, pocity na zvracení po požití mléčných výrobků. Jde o alergii na mléko?

Otázka:

Dobrý den, je mi 22 a poslední měsíc se u mě vyskytují problémy s plynatostí, bolestí a mírnými křečemi břicha, pocit na zvracení po požití jogurtu, mléka, másla a některých sýrů. Po vysazení mléka a jogurtů ze svého jídelníčku se tyto potíže uklidňují. Je tedy možné, že se jedná o alergii na mléčné výrobky. Děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.

Tazatel:

Radim

Odpověd:

Dobrý den,

příznaky, které popisujete, ukazují, že se může jednat o intoleranci laktózy (tedy potíže v souvislostí s konzumací mléčných výrobků), případně i histaminovou intoleranci. Klasická alergie na bílkovinu kravského mléka je u dospělých jedinců spíše výjimkou. Relativně spolehlivou diagnostickou metodou je eliminačně-expoziční dieta, tzn. na cca 2-4 týdny vysadit problematické potraviny či vysokohistaminové potraviny a následně je cíleně do jídelníčku zařadit. Pokud dojde nejprve ke zlepšení a následně po expozici (úmyslnému vystavení se problematickým potravinám) nastanou zdravotní komplikace, jedná se o jednu z intolerancí.

Pár odkazů na články, které mohou být pro Vás užitečné:

Máte podezření na potravinovou alergii?

Při intoleranci laktózy nemusíme vyřadit všechny mléčné produkty

Články o histaminové intoleranci a co je dobré o ní vědět.

Ať se daří

Táňa, ProAlergiky.cz