Infolinka 541 212 450Kojit dítě s ABKM?

Otázka:

Dobrý den, Obracím se na Vás s dotazem ohledně kojení 3,5 měsíčního miminka s ABKM. Od osmého týdne se potýkám u syna se zažívacími obtížemi (i předtím byl tedy uplakané miminiko), eliminací a expozicí se potvrdila ABKM. Po expozici ve 12. týdnu se mi nedaří dostat syna zcela zpět ke stavu před expozicí. Později jsem proto eliminovala také další alergeny, na které jsem měla podezření (i když by na ně reakce byla podstatně mírnější – soja, vejce, ryby, později raději i pšenice). Od té doby ale není syn zcela bez příznaků alergie na to, abych je zařadila postupně zpět a ujistila se, že mu nedělají zle. (I když je na tom v porovnání se stavem před dietou velmi dobře). Mezitím dostal 2 dávky Hexacimy. Doktorka by byla raději, kdybych přešla na UM. Říká, že se dietou, přestože doplňuji vápník, ničím a že nebudu mít dostatečně kvalitní mléko. Bojím se teď navrátit alergeny (především vajíčko – podle reakcí syna před dietou by opravdu mohlo vadit) do stravy dokud nebude zcela bez příznaků alergie. Zároveň samozřejmě nechci držet dietu nadále, nemůže to být správně dlouhodobě. Diagnostika ABKM trvala dlouho, protože syn neměl krev ve stolici, „pouze“ bolesti, průjem a hlen ve stolici, a tak mi alergii doktoři vymlouvali. Až mnohem později se objevila vyrážka na tváři, reflux. Krev ve stolici nebyla až do této soboty (17. týden). Stolice byla v posledním týdnu střídavě v pořádku, střídavě s trochou hlenu. Stejně tak vyrážka se objeví na půl dne a pak zase mizí. Celkově je syn spíše klidnější a stolice častěji dobrá, ale pak vždy přijde po pár dnech zhoršení. Nevím, které potraviny mu vadí, že pořád není zcela v pořádku. Nebo jestli jsou stopy mléka v něčem, co nečekám. Potraviny i etikety si ale hlídám. Nebo se jeho stav zhoršil očkováním a vadí mu i potraviny, které mu předtím nevadily? Měla bych přestat kojit a přejít na hypoalergenní mléko? Nebo zkoušet dietami, co mu vadí, a pokračovat v kojení, když přibírá dostatečně – není to pro něj zbytečný risk? Máme pokračovat v očkování? Předem velmi děkuji, Hana

Tazatel:

Hana

Odpověd:

Dobrý den,

pokud tomu dobře rozumím, pak váš syn je kojen posledních 5 týdnů se striktním vyloučení bílkoviny kravského mléka ve vaší stravě. Udáváte, že stolice je střídavě v pořádku a střídavě s množstvím hlenu, občas mívá vyrážku na tváři. Roste váš syn? Přibírá na váze? Co jeho psychomotorický vývoj. Píšete, že celkově je stav vašeho syna v porovnání před zahájením diety velmi dobrý.

Poradila bych se tedy s vaší paní doktorkou, jestli je vůbec potřeba nyní zdravotní stav vašeho syna řešit. Pokud prospívá dobře (a píšete, že přibírá dostatečně), občasné zhoršení ve smyslu hlenu ve stolici nebo vyrážky na tváři nevadí, můžou být zapříčiněny třeba i prostředím, použitím kosmetiky apod. Myslím, že v tomto smyslu je pohled paní doktorky důležitý, vidí syna v odstupu a může se vyjádřit, zda je současný zdravotní stav potřeba řešit. Pokud by ale syn neprospíval (ať již váhově či psychomotoricky), pak je alternativou, abyste přestala kojit. V tom případě bych doporučila přejít na náhradní stravu Neocate, která obsahuje volné aminokyseliny a je indikována u alergie na bílkovinu kravského mléka. Hypoalergenní mléko by nic nevyřešilo.

Zkoušet dietami při kojení jednotlivé potraviny jde jen omezeně, vyčerpávalo by to vás i vašeho syna. Pokud paní doktorka nevyslovila podezření na alergickou reakci po očkování, pak nevidím důvod v tomto nepokračovat.

S pozdravem,

MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.

Můžete ještě navštívit naši aktivní diskuzní skupinu Atopický ekzém u dětí do tří let.

Hezký den,

Táňa, ProAlergiky.cz