Infolinka 541 212 450Mohou projevy akné souviset se stravou?

Otázka:

Dobrý den, je mi 33 let a dlouhodobě mám kožní problémy, především akné v oblasti obličeje, krku a zad. Již poněkolikáté jsem vysledovala, že pleť se mi zlepší, když vysadím z jídelníčku lepek. Chtěla jsem se zeptat, zda by se mohlo jednat o potravinovou intoleranci nebo alergii, jaký je mezi tím rozdíl a zda intolerance může přejít do alergie? Je možné zjistit intoleranci/alergii z krevních testů - jednalo by se o dva testy nebo jeden, kolik stojí a mohla bych navštívit nějakou kliniku v Brně? děkuji mnohokrát za odpověď s pozdravem J. Kadlecová Kadlecová

Tazatel:

Kadlecová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kadlecová,

kožní projevy velice často se stravou souvisí. Máte-li vysledováno, že dochází ke zlepšení po vynechání lepku, je to možné a nejedná se o neobvyklý stav, v případě akné jsou potraviny, které jeho stav mohou zhoršovat, např. cukry, bílá mouka, ale i kouření nebo nevhodná kosmetika.

Intolerance se v alergii změnit nemůže, ani naopak. Alergie se zpravidla zjišťuje z imunologický testů (kožních nebo krevních), výsledky těchto vyšetření však mohou vycházet i negativně, ačkoliv máte potíže. Intolerance lepku se testuje biopsií tenkého střeva, dechovým vodíkovým testem, imunologickým krevním testem (zkoumá se množství protilátek proti tkáňové transglutamináze).

Více Vám napoví články

Rozdíl mezi alergií na lepek a celiakií

Diagnostika a léčba potravinové alergie

Doporučuji obrátit se na svého obvodního lékaře, který s Vámi projedná možnosti a dá doporučení ke specialistovi, případně se můžete obrátit přímo na dermatologa.

Z alergologických klinik v Brně můžete využít např. AKI

Ať se Vám daří

Táňa, ProAlergiky.cz