Infolinka 541 212 450Zažívací potíže několik hodin až dnů pro konzumaci jídla

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda-li je možné abych měla nějakou potravinou intoleranci. Již 15 let (od svých 5 let) mám problémy s bolestí přesně v "trojúhelníku" - někdy to jsou neskutečný křeče, jindy jen bolest, někdy jen těžký žaludek a časově je to od pár hodin až po dny. Přijde mi, že je to po jídle - můj doktor se domnívá, že je to problém se žlučníkem (ale to není jisté). Byla jsem za tu dobu 2x na gastroskopii, 2x na sonu břicha, 2x hospitalizovaná v nemocnici, dělali i testy na alergii (pouze základní jako je lepek, laktóza, ..) a vše bylo negativní. Problém mi dělají (co si myslím tedy, že dělají) smažená jídla (jak, kdy), špatně snáším rajskou omáčku poslední dobou (dřív ne), španělského ptáčka nebo třeba zapečené noky se smetanou. Je toho mnohem víc, jen za těch let si bohužel nepamatuji vše, po čem mi bylo zle. Někdy mi je ovšem špatně, když jsem žádné těžší jídlo nejedla. Jako dítě jsem to tolik nevnímala co jím, ale nyní se už to snažím vnímat, jen nemám tušení co vyselektovat, to co mi dělá špatně, nejím, ale občas si něco dám a najednou mi je špatně a vůbec bych to nečekala. Ze stresu pochybuji, měla jsem krásné dětství. Nemám tušení co mám už dělat, tak bych se jen ráda zeptala, jestli je vůbec možné, aby to byla nějaká intolerance. Přijde mi, že ta jídla občas nemají spolu nic společného. Mockrát Vám děkuji, s pozdravem V.

Tazatel:

Vanula

Odpověd:

Dobrý den,

diagnóz může být opravdu více a intolerance může být jednou z nich. Pokud po příčině pátráte už dlouho a bezvýsledně i za pomoci léařských vyšetření, prostřednictvím této poradny vám asi pomoct nedokážeme. Vyzkoušet byste mohla eliminační dietu, kdy vysadíte téměř všechny potraviny. Následně je do jídelníčku vracíte zpět a pozorujete, která by mohla být příčinou vašit problémů. Přesný postup je popsán v článku Máte podezření na potravinovou alergii....

Zkuste si také přečíst články o histaminové intoleranci. V tomto případě se nejedná o konkrétní potravinu, ale stav, kdy si tělo nedokáže poradit s nahromaděním histaminu buď vlivem konzumace potravin s jeho vysokým obsahem, vlastní nadprodukcí histaminu, nebo poruchou systému odbourávání histaminu (tzn. omezená koncentrace enzymu diaminooxidázy, který je za odbourávání histaminu zodpovědný).

Můžete se připojit i do naší facebookové skupiny Bez lepku, mléka, vajec. Potravinové alergie a intolerance, kde navzájem sdílíme své zkušenosti a radíme se. Ve skupině je spousta osob s touto diagnózou.

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz