Infolinka 541 212 450Znamená alergie na arašídy i alergii na ořechy?

Otázka:

Dobry den,chtela bych se informovat,synovi(20mesicu) byli delane krevni alergo.testy vysli mu tam napr.arasidy tr.4, ARAH2 tr.3 znamena to ze je to jen na arasidy nebo vsechny orechy,delam mu domaci susenky a nevim jestli mohu pouzit kokos,nerada bych mu ublizila.dekuji za vasi odpoved Lankova Martina

Tazatel:

Martina

Odpověd:

Dobrý den,

důležité jsou nejen výsledky alergologických testů, ale i ev. průběh alergických reakcí. To znamená, zda má syn potíže po konzumaci arašídů nebo arašídového másla. Pokud syn tuto potravinu ještě nejedl, je potřeba vyzkoušet, zda mu vadí na malém vzorku jídla.

Může se jednat o alergii na jiné oříšky, ale ani tady nelze alergickou reakci dopředu určit z krevních testů. Záleží tedy opět, zda se po konzumaci těchto potravin dostaví alergická reakce. Jen pro úplnost ještě doplním, že arašíd není oříšek, ale botanicky je zařazen mezi luštěniny.

Více i v článku alergie na arašídy.

Jelikož jsem vašeho syna nevyšetřovala a ani neznám kompletní výsledky testů, nejsem schopna se podrobněji vyjádřit. Doporučuji proto konzultovat vašeho ošetřujícího alergologa, který vám poskytne přesné doporučení.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.