Infolinka 541 212 450Názory a recenze na protiroztočové povlaky

Otázka:

Dobrý den, byla mi zjištěna alergie na roztoče a doporučena protiroztočová opatření, mimo jiné zejména lůžka. Našla jsem, že existují buď protiroztočové povlaky na polštáře, deky a matrace a nebo přímo lůžkoviny od firmy NanoSPACE. Hledala jsem různé recenze a našla jsem názory na povlaky, že díky nim je pak deka těžká, šustí....to mě odrazuje. Na lůžkoviny Nanospace jsem zase žádné recenze nenalezla. Jedná se celkem o nákladnou záležitost,proto bych ráda vybrala správně. Máte prosím nějaké doporučení, zkušenost s výše uvedenými vy? Popř. je potřeba aby měl povlaky či lůžkoviny kvůli mě i manžel v rámci manželské postele,i když není alergik? A ještě by jsem ráda zakoupila i čističku vzduchu. Nejvíce chválená a cenově dostupná se jeví Ionic-CARE Triton X6, mohu se zeptat, jaký je Váš názor ta tuto čističku, zvládne i viry a bakterie? Mám dvě malé děti, jsou často nemocné, ráda bych jí pořídila hlavně kvůli nim, aby si třeba nemoci tolik nepředávaly. Nebo myslíte, že je lepší si připlatit za nějakou lepší, popř. jakou? Moc děkuji za odpověď, s pozdravem. Lenka Volfová

Tazatel:

Lenka

Odpověd:

Hezký den, paní Volfová,

protiroztočové povlaky jsou skutečně nejdůležitějším opatřením při alergii na roztoče. Povlakem je potřeba opatřit matraci, polštář i přikrývku. Co se týče účinnosti ve filtraci alergenů, mezi povlaky na našem trhu jsou jen zanedbatelné rozdíly. Liší se, jak správně naznačujete, použitými materiály a komfortem pro uživatele.

Lehké šustění se objevuje u povlaků vyrobených ze syntetických vláken, nejčastěji polyesteru. Vámi zmíněná značka povlaků nabízí více materiálů, ale nemáme s nimi dostatečné osobní zkušenosti. Na základě zpětné vazby od zákazníků i osobních zkušeností můžeme doporučit čistě bavlněné povlaky francouzské značky ProtecSom.

A teď k čističkám vzduchu. Ionizační čističky, které neobsahují mikrofiltr ani ventilátor, dle našeho názoru nejsou pro alergiky dostatečným řešením. V podstatě žádná čistička vzduchu nebude dostatečně účinná při alergii na roztoče, protože roztočové alergeny jsou těžké a nezdržují se dlouho ve vzduchu, odkud by je čistička mohla odfiltrovat.

Ale pokud o pořízení čističky uvažujete zejména z důvodů ochrany rodiny před bakteriemi a viry, pak dejte přednost modelům vybaveným plazmovou ionizací (např. PlasmaWave u značky Winix nebo PlasmaCluster u značky Sharp). Tento modernější typ ionizace je proti vzdušným mikroorganismům účinnější než starší typ vytvářející pouze záporné ionty.

Mějte se pěkně,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz