Infolinka 541 212 450Pravděpodobnost alergie u dítěte na základě imunologického testu matky

Otázka:

Dobrý den, u me prvorozené dcery se 8.den po narození objevily prujmovite stolice s příměsi hlenu. Někdy je stolice více do žlutá s jindy i do zelena. Zatím jsme nasadili probiotika a mám doporučeno držet bezmlecnou dietu. Dcerka od vzniku potíží špatně prospívá. V minulosti jsem absolvovala odběry krve z důvodu podezření na celiakii. Tehdy mi Dr. Řekla, ze se mám jen vyhýbat potravinam, které mi dělají špatně. Ale nijak jsem to neřešila a jedla všechno s žádné potíže jsem neměla. Chtěla bych se zeptat jaká je pravděpodobnost, ze by dcera trpěla alergii na některou složku, při těchto mých výsledcích. Vyšetření (krev srážlivá) |Výsledek ( Hodnocení/Meze ) ------------------------------------------+------------------------------------- *a-gliadin IgG (index).................... 1,708 POZITIVNÍ (od 1,1) *a-gliadin IgA (index).................... 0,421 negativní (do 0,9) *a-kravské mléko IgG (index).............. 1,149 POZITIVNÍ (od 1,1) *a-kravské mléko IgA (index).............. 0,862 negativní (do 0,9) Nové doporučení pro vyšetřování alergií resp. intolerancí u kravského mléka naleznete na naších webových stránkách v sekci Aktuality (https://zuova.cz/Home/ArchivNovinek). ............................................................................... a-kasein IgG (index)...................... 1,20 hraniční (1,0 - 1,3) a-kasein IgA (index)...................... 1,80 POZITIVNÍ (od 1,3) a-beta-laktoglobulin IgG (index).......... 0,62 negativní (do 1,0) a-beta-laktoglobulin IgA (index).......... 0,43 negativní (do 1,0) a-alfa-laktalbumin IgG (index)............ 0,35 negativní (do 1,0) a-alfa-laktalbumin IgA (index)............ 0,39 negativní (do 1,0) >>>--------------------------------------------------------------------

Tazatel:

Michaela Selzerova

Odpověd:

Dobrý den, paní Selzerová,

uvedené výsledky imunologických testů nemají nic společného s potravinovou alergií (https://zuova.cz/Content/files/ke-stazeni/doporuceni-pro-vysetrovani-protilatek-proti-potravinovym-antigenum.pdf) a ani nijak nesouvisejí s případnou alergií vaší dcery. Přecitlivělost na konkrétní alergeny se totiž nedědí, dědí se pouze sklony k alergii. 

Abyste zjistili, které konkrétní potraviny vadí vaší dceři, je vhodné podstoupit eliminačně-expoziční test. Pouhé vyřazení mléka může být nedostatečné, jelikož potenciálních alergenů je více.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz