Infolinka 541 212 450Antihistaminika speciálně na alergii na roztoče

Otázka:

Dobry den,jsem veden jako stredne tezky astmatik,alergik.Vysetreni,vakcinaci na roztoce a kontroly pravidelne podstupuji a uzivam predepsane leky. Chtel bych vedet vas nazor na antihistaminika.Vystridal jsem postupne Zodac,Zyrtec,Daseltu.Vzdy je indikace psana na senou rymu a koprivku...Ja osobne nejvice trpim roztocovou alergii.Existuje antihistaminikum primo na roztocovou alergii??Projevuje se mi totiz,kdyz jsem exponovan alergenu (stare matrace,polstare...) silnym zahlenenim a nekomfortem na pruduskach.Zminovane antihistaminika mne nijak obzvlast nepomahaji,mam pocit,ze mne zabira jen Dithiaden,ale to provazi bohuzel ospalost a nitroocni tlak.Dekuji za odpoved.

Tazatel:

Michal

Odpověd:

Dobrý den, Michale,

nejsme specialisté na farmacii, ale víme, že antihistaminika nejsou vyráběna pro konkrétní typ alergie, například právě alergie na roztoče. Ani to principiálně není možné, protože antihistaminika v těle potlačují vylučování látky zvané histamin, která je pořád stejná u různých typů alergií a také u různých projevů alergie (rýma, kopřivka, astma či ekzém). To by musely být vynalezeny protialergické léky, které by musely nějakým způsobem působit přímo proti konkrétním alergenům pronikajícím do těla. 

To imunoterapeutické vakcíny specializované jsou, protože jejich účelem je ovlivnit množství konkrétních protilátek v těle alergika – ve vašem případě protilátek namířených proti roztočovým alergenům. 

Na trhu existuje velký výběr antihistaminik, většina z nich je pouze na předpis. Některé značky obsahují stejnou účinnou látku (zrovna vámi uvedené Zodac a Zyrtec), možná proto jste nepoznal změnu. Účinek jednotlivých antihistaminik může být docela individuální, stejně jako jejich nežádoucí účinky. Proto se vyplatí zkoušet různé účinné látky a hledat takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Je potřeba to probrat s ošetřujícím alergologem. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz