Infolinka 541 212 450Jsou potřebné protiroztočové povlaky na novou latexovou matraci?

Otázka:

Dobrý den, jsem alergický na roztoče. Nyní už používám povlaky na matraci a lůžkoviny od nanoSpace, ale nespatřuji větší zlepšení. Mám v povlaku starou matraci a přemýšlím o koupi latexové matrace pro alergiky. Moje otázka zní: je potřeba i tyto antialergické matrace obalovat do neprodyšného povlaku? Případně můžete doporučit povlaky/matrace? Díky

Tazatel:

David Kolář

Odpověd:

Dobrý den, pane Koláři,

latex bohužel není antialergický, tudíž samotná matrace s obsahem pěnového latexu vám stačit nebude. Během několika týdnů ji osídlí roztoči, kteří jsou schopni se množit v jakémkoli materiálu. Nákup nové matrace jen kvůli roztočům tedy nemá smysl. 

Využívání protiroztočových povlaků určitě nadále doporučujeme, protože jsou považovány za nejúčinnější opatření proti roztočovým alergenům. Do povlaků musí být zabalena nejen matrace, ale i polštář a přikrývka (pokud již materiál neprostupný pro alergeny není součástí jejich obalu). 

Samozřejmě je dobré podnikat i další opatření pro minimalizaci roztočových alergenů v domácnosti, zejména dvakrát měsíčně měnit povlečení a alespoň jednou týdně vysávat kvalitním vysavačem (podlahy i čalouněný nábytek). Vlhkost vzduchu urdžujte ideálně v rozmezí 40–50 %.

Alergická reakce se může spustit s časovým odstupem desítek minut po kontaktu s alergenem, a tak je složitější určit místa, kde jsou ještě protiroztočová opatření nedostatečná. 

Ať se vám daří,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz