Infolinka 541 212 450Intolerance smetany - mléčného tuku

Otázka:

Dobrý den reaguji na dotaz Dany s možnou "alergií" na mléčný tuk. Celý svůj život řeším určitý typ intolerance na smetanu. Navíc nejsem sama v naší rodina, mají/měli to i další dva příbuzní. Řekla bych, že se to u nás dědí. Mám to od narození. Mohu mléko, jogurty a další mléčné výrobky, nemohu všechno, kde je smetana a těžko je mi po sýrech a tvarohu. Nejím kefíry a acidofilní mléka, to cítím, že to ani nebudu zkoušet. Naposledy jsem jedla ovocný tvaroh před mnoha lety, pak jsem 20 min ležela v křečích na zemi, neschopna ničeho. Smetana mě okamžitě prožene s úpornými křečemi a nejsem schopna to potom udržet. Stačí si líznout zmrzliny s pravou smetanou a cítím křeče. Naprostá většina doktorů se vždy tvářila, že daná věc neexistuje, někteří mi chtěli psát antidepresiva, někteří řešili žlučník a pankreas. Jinak jsem alergická na jarní pyly a kdysi jsem trpěla autoimunitním onemocněním Lichen. Moji příbuzní mají i jiná autoimunitní onemocnění - vitiligo. Alergoložka o všem ví a zkoušela všechny potravinové alergie. Ale vše bylo negativní. Jinak kolegyně řešila, zda nemám celiakii, ale opět se nic neprokázalo. Tak držím dietu a čekám, že se někdo objeví s podobným problémem. Tak Dana je první, kdo má podobný problém jako já. Děkuji HZ

Tazatel:

Hana

Odpověd:

Hezký den, paní Hano,

děkujeme vám za cennou zkušenost. V oblasti potravinových přecitlivělostí ještě spousta onemocnění nebyla objevena. Čím méně lidí daný problém na světě řeší, tím je to pochopitelně těžší. 

Zlatá poučka ale praví, že se máme vyhýbat tomu, co nám prokazatelně nedělá dobře - bez ohledu na výsledky nějakých testů. Takže vlastně postupujete nejlépe, jak v tuto chvíli můžete. :-)

Ať se vám daří,

Michal, ProAlergiky.cz

související dotaz: Křeče po konzumaci smetany - alergie na mléčný tuk?