Infolinka 541 212 450Nitky krve a zápach po octu u stolice kojence i během hypoalergenní diety

Otázka:

Dobrý den, chtela bych poprosit o pomoc. Mam 2 mesicniho chlapečka s podezrenim na potravinove alergie pri plnem kojeni. Od porodnice hodne blinkal, pote se asi po mesici pridala tekutejsi stolice s hlenem. Jsem na diete bez bkm a soji tri tydny a tyden jim vice mene jenom hypoalergenni potraviny, protoze mi prislo, ze reaguje na vejce i kure. Reflux i boleni briska se lepsi, ale stolice se tak tyden naopak zhorsuje. Uz se objevuji nitky krve a dnes i zelena stolice pachnouci po octu..myslite, ze to muze byt opozdena reakce nebo vadi stale neco z meho jidelnicku? Jim hlavne veprove, ryzi, brambory, jablecne presnidavky, ryzovou kasi, varenou brokolici, okurku, mandlove jogurty (ty by mely byt ok)? Za tyden mame poradnu, myslite, ze staci pockat nebo radeji se ozvat dr drive? Dekuji moc za odpověď.

Tazatel:

Kateřina

Odpověd:

Dobrý den, Kateřino,

děkujeme vám za důvěru. Za předpokladu, že problémy jsou u plně kojeného dítěte způsobené jeho přecitlivělostí na potravinové alergeny, by se jeho stolice měla po nasazení hypoalergenní diety u maminky postupně zlepšovat. Je tam určitá setrvačnost, ale víc než týden nebo dva by to trvat nemělo. Přesto doporučuji konzultaci s ošetřujícím dětským lékařem pro případ, že by průjem s příměsí krve měl jinou než alergickou příčinu, například střevní infekci. 

Mandle i další potraviny, které ze svého jídelníčku uvádíte, skutečně patří z hlediska agresivity alergenů mezi velmi mírné, tudíž vhodné pro tento typ diety. Nejčastější potravinové alergeny (mléko, sója, vejce) je během diety potřeba vyloučit opravdu striktně. Podrobnosti najdete v našem článku o eliminačně-expozičním testu. Konkrétní praktické otázky vám také dokáže zodpovědět naše spolupracovnice paní Věra v našem diskuzním fóru Atopický ekzém u dětí do tří let.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz