Odpověď na dotaz

Novotná Tereza:

Dobrý den, mám 7. měsíční dcerku, která od 4. měsíce pije mléko Nutrilon Premium. Kromě toho, že mlíčko od začátku pije pouze v polospánku a ne velké množství, nemá žádné jiné potíže. Je sice drobnější, ale prospívá (nyní 7200 g), nemá průjmy, nezvrací, v noci spí dobře. Díky těmto problémům s krmením jsme navštívili gastroenterologickou poradnu, kde dcerce byli provedeny krevní testy na alergii na kravské mléko. Mám k dispozici následující výsledky: sníž. IgA 0,07, G 2,0, M, E, alfal-at, orosomukoid, CIK, ANF, ANCA, ASCA - bez patologie, IgA endomysium, transglutamináza i v G - negat, kravské mléko v IgA negat, v IgG ++. Bylo nám řečeno, že hodnoty jsou zvýšené, prý kdyby to byl jeden "kříž", tak to řešit nebudeme, ale když jsou to "kříže" dva, tak máme zkusit nasadit Nutrilon soya, pokud ho dcerka nevezme tak dále pokračovat v Nutrilon 2, dále pak zkusit podávat jogurt, tvaroh. Lékař také konstatoval, že vzhledem k tomu, že prý má dcerka téměř nulovou imunitu, tak je pravděpodobné, že bude mít v budoucnu i celiakii. Ta zatím vyšla negativní, ale dcerka se do téhle doby s lepkem nesetkala. Jsem z toho všeho trochu zmatená a proto bych potřebovala poradit. Jak závažná je ona potvrzená alergie na mléko (nějak nerozumím těm "křížům")? Jedná se v našem případě o alergii na kravskou bílkovinu nebo o intoleranci laktózy? Má význam dcerce podávat Nutrilon Soya, když jí k tomu budu zavádět jogurt a tvaroh? Je opravdu z těchto výsledků patrné, že dcerka bude (nebo může) mít i alergii na lepek? U nás v rodině není nikdo alergik (alespoň nikdo nemá žádné potíže a o ničem neví), tak jak je možné, že dcerka by měla ony obě alergie? Cca ve 2. měsících prodělala průjmovité onemocnění (adenoviry), je možné, že by to mohlo být zapříčiněné tím? Nezlobte se za spoustu otázek, ale jsem z toho trochu vystrašená a mám o dcerku obavy. Děkuji za Váš názor a odpověď.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Pohledem alergologa na Vámi uvedené výsledky krevních testů nelze stav Vašeho dítetě hodnotit jako alergii na bílkovinu kravského mléka. Zde se obvykle vyšetřují protiátky třídy IgE. Snížení celkových hladin sérového IgA má spousta dětí a u většiny z toho nevyplývá žádný vážnější zdravotní problém. Vzhledem k tomu, že dcera prospívá a jiné potíže nemá, volila bych běžnou kojeneckou smíšenou stravu, jednotlivé příkrmy zavádět s odstupem 3-5 dnů k odlišení ev. nesnášenlivosti nové složky potravy. Zajímáte-li se podrobněji o alergie na potraviny, zejm. kravské mléko, doporučuji Vám knihu prim. MUDr. M. Fuchse Alergie číhá v jídle a pití, kde najdete odpověď i na otázky, které Vás zatím nenapadly.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  04.07.2008

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 611 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý deň, mám 21 rokov, pred 5 rokmi mi vyšiel jeden test na celiakiu pozitívne, myslím, že to bol gliadin a hodnoty boli mierne vyššie nad...

Zobrazit poradnu