úvod Proalergiky.cz > Poradna > Rozdiel medzi mliečnou bielkovinou a baktériami mliečneho kvasenia

Odpověď na dotaz

Rozdiel medzi mliečnou bielkovinou a baktériami mliečneho kvasenia

Jana:

Dobrý deň. Od narodenia trpím alergiou na bielkovinu kravského mlieka(silný atopický ekzém, kontaktná alergia s akýmkoľvek výrobkom obsahujúcim mlieko,slzenie, kýchanie, opuch úst, hnačky...) V období chorôb, pri ktorých som prinútená užívať ATB, mi býva odporúčané užívať probiotiká. A v tom je problém. Lekárnici sa nevedia zhodnúť v názore, či môžem probiotiká užívať alebo nie, keďže všetky probiotiká sú vyrábané z baktérií mliečneho kvasenia. Môžem poprosiť o vysvetlenie aký je rozdiel medzi bielkovinou kr. mlieka a baktériami mliečneho kvasenia? Majú na organizmus alergika rovnaký alergizujúci vplyv aj probiotiká teda baktérie mliečneho kvasenia ako bielkovina kravského mlieka? Ktoré probiotiká môžem pri alergii na BKM užívať? Samozrejme viem, že tie ktoré neobsahujú laktózu, ale môj problém nie je v laktóze- mliečnom cukre, ale bielkovine krav.mlieka. Túto otázku mi nevie nikto zodpovedať. Potrebujem si chrániť črevnú flóru, nakoľko vždy mám po užívaní ATB problém s kandidou, ale zároveň by som si nerada zhoršila moje zdrav.problémy užívaním probiotík. Ďakujem. Jana

Odpověď:

Dobrý den, Jano,


mléčné bakterie a mléčné bílkoviny jsou dvě nezávislé složky mléka. Samotné bakterie mléčného kvašení (= probiotické bakterie) neobsahují žádnou mléčnou bílkovinu, to znamená, že Vám nezpůsobí alergickou reakci.


Při silné alergii na mléčnou bílkovinu je potřeba vybírat taková probiotika, která byla vyrobena bez přítomnosti mléka (laboratorně vypěstovaná), a tím pádem žádné alergeny neobsahují. Takových je na trhu většina. Je velmi pravděpodobné, že ta probiotika, která neobsahují laktózu, jsou zároveň bez jakýchkoliv jiných mléčných složek.


Je samozřejmě nutné přečíst si před nákupem složení. Probiotika patří mezi potraviny, a tak u nich musí být uvedena případná přítomnost mléka jako jednoho z nejčastějších alergenů. Osobně mohu doporučit výrobky jako APO-Lactobacillus 10+, Biopron Forte, Synbio nebo Probiofix Imu.


Mějte se hezky,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  05.09.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 591 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, mám dotaz jestli je možná kožní alergie( svědivá vyrážka) na výrobky doplňkové stravy vitamínů především vitamín C. Nejedná se o...

Zobrazit poradnu