úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

Vložte svůj článek

4. 12. 2019

Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Jak probíhá test FENO (zdroj: Sosius.com)

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o test dechu, kterým lékař zjišťuje probíhající zánět. Co tato diagnostická metoda obnáší a o čem vypovídají její výsledky?

Zkratka FENO, občas uváděna i jako „FeNO“, pochází z anglického „fractional exhaled nitric oxid“, což znamená „oxid dusnatý vydechovaný v nepatrném množství“. Právě přítomnost tohoto plynu ve vydechovaném vzduchu je signálem, že v dýchacích cestách zřejmě probíhá alergický zánět.

Tento zánět je jedním z příznaků průduškového astmatu. Vyšetření FENO se tedy provádí především u pacientů, u kterých existuje podezření na astma. Slouží také jako kontrola toho, zda léčba astmatu probíhá úspěšně – tedy zda správně účinkují předepsané protizánětlivé léky.

Chytrý přístroj analyzuje váš dech

Test koncentrace oxidu dusnatého (NO) v dechu se provádí pomocí specializovaného přístroje. Probíhá tak, že pacient přes jednorázový náustek pomalu a rovnoměrně po dobu několika sekund vydechuje do přístroje. Ten pak na displeji zobrazí naměřené zastoupení plynu v dechu.

Za normální hodnoty NO se považuje maximálně 25 ppb u dospělých a 20 ppb u dětí.

Zvýšené hodnoty NO nemusí ještě nutně ukazovat na astma, stejně jako negativní hodnota FENO astma automaticky nevylučuje. Diagnóza astmatu se stanovuje na základě anamnézy a několika doplňujících vyšetření.

Vynechejte některé druhy zeleniny a alkohol

Probíhající virová infekce v dýchacích cestách, jinými slovy běžná rýma a nachlazení, může zvyšovat naměřenou hodnotu NO.

Podobný vliv má i konzumace košťálové, kořenové a listové zeleniny (květák, brokolice, kedluben, zelí, špenát, saláty, mrkev apod.) před testem, a to kvůli obsahu dusičnanů. Naopak u kuřáků bývá koncentrace tohoto plynu v plicích nižší, což musí být při interpretaci nálezů vždy bráno v potaz. Rovněž není vhodné pít před vyšetřením alkohol, jelikož ten rovněž naměřenou hodnotu zkresluje směrem dolů. 

Zdravotníka, který vám test provádí, proto o všech výše uvedených omezeních informujte, pokud se vás týkají.  

Vůně dechu nemá vliv

Na test se nemusíte nijak připravovat. Klidně si můžete vyčistit zuby nebo vycucat osvěžující bonbon – zdravotní sestřičky to možná i ocení. Vyšetření je rychlé a zcela bezbolestné.

Test FENO může trochu připomínat spirometrii neboli funkční vyšetření plic, protože u obou pacient fouká do nějakého přístroje. Spirometrií se ale zjišťuje něco jiného, viz článek Co nám prozradí spirometrie.

Komentáře ke článku
Marie Suchomelová

6. 2. 2021
15:36

Dobrý den. Při vyštření mi vyšlo FeNO 44 a FEV 77%. Dostala jsem inhalátot Ecobec, ale časem mě začalo stále bolet v krku a zchraplavěl mi hlas. Po poradě s lékařem používám už inhalátor jen ráno, večer jsem zrušila. Krk bolet přestal, hlas o něco lepší.Zajímalo by mě, jestli to je jen zánět, nebo náběh na astma? Zlepšení nepozoruji. Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

4. 12. 2019
15:16

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: MiroslavHezký den, Miroslave, děkujeme vám za upozornění. Článek jsme aktualizovali včetně používaných jednotek. I my vám přejeme pevné zdraví!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Miroslav

29. 11. 2019
11:48

Dobrý den,
v článku se píše o hodnotách koncentrace NO 20-25 ppm. Autor se zřejmě neorientuje v jednotkách, hodnota 20-25 ppm NO by byla pro člověka nebezpečná. Skutečná hodnota je 1000x nižší a to ppb (v SI jednotkách nmol/mol). Měřidlo na obrázku nelze považovat za měřící přístroj ve smyslu přesnosti. Je prokázáno, že tyto přístroje jsou pouze informativní a jejich nejistoty měření jsou značné. To je pravděpodobný důvod, proč se mnoho diskutujících diví výsledkům měření (tedy spíše ukazování). Lékaři následně, a domnívám se, že zcela správně, nemění na základě takového ukazování způsob léčby.
Přeji stálé zdraví a hezký den.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal

12. 11. 2018
13:39

Pro: LucieO tom, jestli je pro diagnózu potřeba provést test FENO, rozhoduje lékař. Třeba je u vás astma "jasné", a tak tento test nebyl potřeba. :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal

12. 11. 2018
13:36

Pro: LenkaZnamená to, že ve vašich průduškách zřejmě probíhá zánět. Měla byste se zajímat o jeho příčinu - jestli byl způsoben nějakou krátkodobou infekcí, nebo jde o počínající astma - a podle toho se s lékařem dohodnout na léčbě.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lenka

6. 11. 2018
12:17

Dobry den, mne FENO vysetreni ukazalo hodnotu 72ppm co to pro mne znamena? Po lecbe se mne takzo zvysila na 72ppm a pred tim jsem mela 43ppm. Co je spatne?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

28. 6. 2018
20:09

Dobrý den, mám nové diagnostikovane astma. Potvrzeno bronchodilatacnim testem. Beru montelucast a ventolin, ale žádné vyrazne zlepšení nepozoruji ani po měsíci. FENO mi na plicnim nedelali. Měla bych si ho vyžádat? Nebo Jak rychle by montelucast měl zabrat a jak se to případně projeví?
Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana Nezvalová

24. 10. 2017
20:52

Dobry den.Dnes na alergo vysledky Feno 342.....Doktorka na to koukala jak blazen,ale lecbu mi nezmenila.Nevim,co si myslet.Dekuji.Nezvalova

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

19. 6. 2017
13:14

Pro: PlášilDobrý den,

hodnota FeNO je jedním z parametrů hodnocení astmatu, neméně důležité jsou i hodnoty spirometrického vyšetření, subjektivní pocit pacienta či poslechový nález.
Zvýšení ze 70 ppm na 95 ppm není příliš výrazné, záleží i na charakteru samotného astmatu - takovéto přechodné zvýšení vídáme např. v rámci nachlazení či v rámci pylové sezony.
Pokud by ovšem dcera udávala zhoršení astmatu a/nebo byly zhoršeny i jiné parametry, pak je vhodné upravit či navýšit léčbu astmatu.
Pokud dcera subjektivně neudává zhoršení potíží nebo dlouhodobě nepřidává pravidelně úlevovou léčbu, pak se může jednat o běžné kolísání. Stejně jako u spirometrického vyšetření nejsou hodnoty FeNO konstantní a kolísají.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Plášil

14. 6. 2017
15:04

Dobrý den.Můj dotaz: lze z výše FeNO usuzovat na závažnost prokázaného astmatu a jak lze výši hodnoty FeNO interpretovat. U mé dcery původní hodnota 70 ppm se při
kontrolním vyšetření za 3 měsíce při stejé léčbě zvýšila na 92 ppm.Subjektivně se stav nezměnil.
Děkuji za odpověď. Plášil.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Inhalátor Norditalia MO-03

Výkonný a rychlý ultrazvukový inhalátor. Pro použití v domácnosti i na cestách. LCD displej. Možnost uchycení k posteli.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Inhalátor Nimo HNK-UN-01

Vysoce výkonný ultrazvukový inhalátor se snadným ovládáním. Stabilní a odolná konstrukce. Nastavitelný výkon.

Zvlhčovač s čištěním vzduchu Meaco Deluxe 202

Nejlépe vybavený ultrazvukový zvlhčovač na trhu. HEPA a uhlíkový filtr. Ionizátor. UV dezinfekce vody. Aromadifuzér. Velmi tichý chod.

Související články
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova

Ať už se zadýcháte kvůli rychlé chůzi do schodů či kopce, nebo u vás pocit dušnosti...

Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?
Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?

Období chřipek a nachlazení je tu. Užitečnou oporou v něm vám může být inhalování....

Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...