úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

Vložte svůj článek

4. 12. 2019

Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Jak probíhá test FENO (zdroj: Sosius.com)

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o test dechu, kterým lékař zjišťuje probíhající zánět. Co tato diagnostická metoda obnáší a o čem vypovídají její výsledky?

Zkratka FENO, občas uváděna i jako „FeNO“, pochází z anglického „fractional exhaled nitric oxid“, což znamená „oxid dusnatý vydechovaný v nepatrném množství“. Právě přítomnost tohoto plynu ve vydechovaném vzduchu je signálem, že v dýchacích cestách zřejmě probíhá alergický zánět.

Tento zánět je jedním z příznaků průduškového astmatu. Vyšetření FENO se tedy provádí především u pacientů, u kterých existuje podezření na astma. Slouží také jako kontrola toho, zda léčba astmatu probíhá úspěšně – tedy zda správně účinkují předepsané protizánětlivé léky.

Chytrý přístroj analyzuje váš dech

Test koncentrace oxidu dusnatého (NO) v dechu se provádí pomocí specializovaného přístroje. Probíhá tak, že pacient přes jednorázový náustek pomalu a rovnoměrně po dobu několika sekund vydechuje do přístroje. Ten pak na displeji zobrazí naměřené zastoupení plynu v dechu.

Za normální hodnoty NO se považuje maximálně 25 ppb u dospělých a 20 ppb u dětí.

Zvýšené hodnoty NO nemusí ještě nutně ukazovat na astma, stejně jako negativní hodnota FENO astma automaticky nevylučuje. Diagnóza astmatu se stanovuje na základě anamnézy a několika doplňujících vyšetření.

Vynechejte některé druhy zeleniny a alkohol

Probíhající virová infekce v dýchacích cestách, jinými slovy běžná rýma a nachlazení, může zvyšovat naměřenou hodnotu NO.

Podobný vliv má i konzumace košťálové, kořenové a listové zeleniny (květák, brokolice, kedluben, zelí, špenát, saláty, mrkev apod.) před testem, a to kvůli obsahu dusičnanů. Naopak u kuřáků bývá koncentrace tohoto plynu v plicích nižší, což musí být při interpretaci nálezů vždy bráno v potaz. Rovněž není vhodné pít před vyšetřením alkohol, jelikož ten rovněž naměřenou hodnotu zkresluje směrem dolů. 

Zdravotníka, který vám test provádí, proto o všech výše uvedených omezeních informujte, pokud se vás týkají.  

Vůně dechu nemá vliv

Na test se nemusíte nijak připravovat. Klidně si můžete vyčistit zuby nebo vycucat osvěžující bonbon – zdravotní sestřičky to možná i ocení. Vyšetření je rychlé a zcela bezbolestné.

Test FENO může trochu připomínat spirometrii neboli funkční vyšetření plic, protože u obou pacient fouká do nějakého přístroje. Spirometrií se ale zjišťuje něco jiného, viz článek Co nám prozradí spirometrie.

Komentáře ke článku
Marie Suchomelová

6. 2. 2021
15:36

Dobrý den. Při vyštření mi vyšlo FeNO 44 a FEV 77%. Dostala jsem inhalátot Ecobec, ale časem mě začalo stále bolet v krku a zchraplavěl mi hlas. Po poradě s lékařem používám už inhalátor jen ráno, večer jsem zrušila. Krk bolet přestal, hlas o něco lepší.Zajímalo by mě, jestli to je jen zánět, nebo náběh na astma? Zlepšení nepozoruji. Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

4. 12. 2019
15:16

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: MiroslavHezký den, Miroslave, děkujeme vám za upozornění. Článek jsme aktualizovali včetně používaných jednotek. I my vám přejeme pevné zdraví!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Miroslav

29. 11. 2019
11:48

Dobrý den,
v článku se píše o hodnotách koncentrace NO 20-25 ppm. Autor se zřejmě neorientuje v jednotkách, hodnota 20-25 ppm NO by byla pro člověka nebezpečná. Skutečná hodnota je 1000x nižší a to ppb (v SI jednotkách nmol/mol). Měřidlo na obrázku nelze považovat za měřící přístroj ve smyslu přesnosti. Je prokázáno, že tyto přístroje jsou pouze informativní a jejich nejistoty měření jsou značné. To je pravděpodobný důvod, proč se mnoho diskutujících diví výsledkům měření (tedy spíše ukazování). Lékaři následně, a domnívám se, že zcela správně, nemění na základě takového ukazování způsob léčby.
Přeji stálé zdraví a hezký den.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal

12. 11. 2018
13:39

Pro: LucieO tom, jestli je pro diagnózu potřeba provést test FENO, rozhoduje lékař. Třeba je u vás astma "jasné", a tak tento test nebyl potřeba. :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal

12. 11. 2018
13:36

Pro: LenkaZnamená to, že ve vašich průduškách zřejmě probíhá zánět. Měla byste se zajímat o jeho příčinu - jestli byl způsoben nějakou krátkodobou infekcí, nebo jde o počínající astma - a podle toho se s lékařem dohodnout na léčbě.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lenka

6. 11. 2018
12:17

Dobry den, mne FENO vysetreni ukazalo hodnotu 72ppm co to pro mne znamena? Po lecbe se mne takzo zvysila na 72ppm a pred tim jsem mela 43ppm. Co je spatne?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

28. 6. 2018
20:09

Dobrý den, mám nové diagnostikovane astma. Potvrzeno bronchodilatacnim testem. Beru montelucast a ventolin, ale žádné vyrazne zlepšení nepozoruji ani po měsíci. FENO mi na plicnim nedelali. Měla bych si ho vyžádat? Nebo Jak rychle by montelucast měl zabrat a jak se to případně projeví?
Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana Nezvalová

24. 10. 2017
20:52

Dobry den.Dnes na alergo vysledky Feno 342.....Doktorka na to koukala jak blazen,ale lecbu mi nezmenila.Nevim,co si myslet.Dekuji.Nezvalova

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

19. 6. 2017
13:14

Pro: PlášilDobrý den,

hodnota FeNO je jedním z parametrů hodnocení astmatu, neméně důležité jsou i hodnoty spirometrického vyšetření, subjektivní pocit pacienta či poslechový nález.
Zvýšení ze 70 ppm na 95 ppm není příliš výrazné, záleží i na charakteru samotného astmatu - takovéto přechodné zvýšení vídáme např. v rámci nachlazení či v rámci pylové sezony.
Pokud by ovšem dcera udávala zhoršení astmatu a/nebo byly zhoršeny i jiné parametry, pak je vhodné upravit či navýšit léčbu astmatu.
Pokud dcera subjektivně neudává zhoršení potíží nebo dlouhodobě nepřidává pravidelně úlevovou léčbu, pak se může jednat o běžné kolísání. Stejně jako u spirometrického vyšetření nejsou hodnoty FeNO konstantní a kolísají.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Plášil

14. 6. 2017
15:04

Dobrý den.Můj dotaz: lze z výše FeNO usuzovat na závažnost prokázaného astmatu a jak lze výši hodnoty FeNO interpretovat. U mé dcery původní hodnota 70 ppm se při
kontrolním vyšetření za 3 měsíce při stejé léčbě zvýšila na 92 ppm.Subjektivně se stav nezměnil.
Děkuji za odpověď. Plášil.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu AirKomfort AC-08

Výkonná čistička vzduchu do velkých prostor. Ionizátor. Senzor prachu a smogu. Dálkové ovládání přes mobilní aplikaci.

Antibakteriální vysavač Raycop OMNI AIR UV+

Účinné vysávání a dezinfekce. Spojení tyčového a ručního vysavače. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Velmi lehký. Akumulátor pro vysávání bez kabelu.

Inhalátor Norditalia Meganeb Plus

Regulace rozprašovacího výkonu. Nastavení velikosti částic. Vysoký výkon. Uložení příslušenství v těle přístroje. Italská výroba

Bezsáčkový vysavač Kärcher VC 3

Kompaktní rozměry. Vhodný pro všechny typy podlah. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Nízká hlučnost.

Související články
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný keramický zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky...