úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Jídlonosič aneb V čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Jídlonosič aneb V čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Dreamstime.com)

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími alergiemi v dětském věku bývají alergie na mléko a vejce, dále pak alergie na sóju, kukuřici a obiloviny. Z intolerancí trpí předškoláci a školáci hlavně celiakií (intolerancí lepku), příp. intolerancí laktózy. Často ani pro děti s vyloučením jedné jediné potraviny ze stravy nejsou, bohužel, školská zařízení schopná (příp. to není pro ně finančně únosné) dietní jídlo zajistit.

Proč tomu tak je, jsme se podrobně věnovali v článku Dietní stravování ve školách a školkách. Jaké tedy existují možnosti, aby vaše dítě nebylo celý den o hladu, příp. nejedlo pouze studené jídlo? Denně do školky donášet vlastní celodenní stravu, v příp. dětí školou povinných pak oběd. Navíc pokud bude vedoucí školní jídelny, resp. vedení školy/školky, ochotno jídlo uschovat, příp. i ohřát. Ani to však není samozřejmostí.

Jídlonosiče – dříve a dnes

Asi si ještě řada z nás pamatuje ze svého dětství klasické hliníkové, třípatrové jídelní soupravy. A patrně je leckterá domácnost ještě vlastní – alespoň my ano. Jen si tedy neumím představit, že by si v nich dnes nosil můj potomek oběd a nepůsobil silně „retro“ před spolužáky i ostatními kolemjdoucími. O vlivu hliníku nemluvě. Jaké jídlonosiče se tedy prodávají dnes a které materiály a vlastnosti vedou?

  • Plastové jídlonosiče

Plastové jídlonosiče bývají jednou z nejčastějších variant, kterou rodiny alergiků a dětí s intolerancí potravin využívají k donášení jídla z domu do školských zařízení.

Kromě samotného přenosu slouží plastové jídlonosiče zároveň i k ohřívání jídla v mikrovlnné troubě. Prodávají se v řadách velikostí, resp. objemů, tvarů (kulatých i hranatých) či barev. Jejich pozitivem je nižší pořizovací cena. Třípatrové (ale existují i plastové dvou či naopak čtyřpatrové) jídlonosiče lze zakoupit již od cca 100 Kč.

Naopak jejich nevýhodou je relativně rychlé chladnutí pokrmu, což může být kontraindikací k jejich užívání např. pro děti s HIT (histaminovou intolerancí), při níž by mělo být konzumováno pouze čerstvě uvařené jídlo, nikoliv déle skladované a ohřívané.

  • Jídlonosiče s termoobaly

Některá školská zařízení odmítají jídla donesená z domu skladovat a ohřívat, neboť by musela mít na základě hygienických norem speciální ledničku a mikrovlnnou troubu. Proto používají někteří rodiče jídelní nosiče s termoobaly, tzv. termonosiče, které uchovají jídlo déle teplé. Příkladem mohou být plastové jídlonosiče FRESHBOX od Tescomy, které jsou uložené v termotašce. Na výběr jsou misky o různém objemu (třípatrové mají objem 800 ml, větší pak 1,5 l). Zvolit si lze často i barevné provedení termotašky.

Další variantou jsou nerezové jídlonosiče s plastovým termoobalem (plastová či nerezová víčka), který tvoří dvouplášťová nádoba vyplněna termoizolační hmotou.

Jídlo je po zhruba pěti a více hodinách uchovávání v řadě termonosičů spíše vlažné než teplé. Dlouhodobé uchovávání pomalu chladnoucího jídla není navíc z hygienických důvodů ideální (mělo by být používáno rychlé zchladnutí či zmražení, a to nejen v zařízeních společného stravování, ale i v domácích podmínkách), neboť napomáhá rozvoji nežádoucích mikroorganismů. Za kritické je z hlediska tvorby bakterií považováno rozmezí teplot od +60 °C do 10 °C. Měli bychom se tedy snažit dobu, při níž se pokrm nachází v daném rozmezí, minimalizovat.

  • Termosky na jídlo

Termosky na jídlo na rozdíl od termonosičů udrží díky technologii výroby (dvojité vnitřní nádobě a odčerpanému vzduchu mezi nimi) jídlo opravdu teplé, a to po relativně dlouhou dobu. Např. termosky Esbit dle výrobce udrží pokrm teplejší než 65 °C po dobu 6 hodin, při venkovní teplotě 20°C. Na trhu jsou k dostání od cca 600 Kč (př. 0,5 litrová termoska Esbit).

Jiným typem nádobí pro přenášení jídla jsou ty, jejichž spodní část tvoří skleněná miska a plastové víčko. Je-li spodní nádoba navíc z borosilikátového skla, lze kromě uchovávání v chladničce a ohřevu v mikrovlnné troubě použít nádobí i pro ohřívání či zapékání v klasické troubě (samozřejmé kromě plastového víčka). Na každodenní nošení může však být skleněné nádobí nepraktické.

Ideální by bylo, kdyby se všechny naše děti s potravinovým omezením mohly stravovat dietně, ale zároveň společně se svými spolužáky a školská zařízení byla schopná tyto pokrmy zajistit. V dnešní době tomu tak bohužel není.

Komentáře ke článku
Uma

31. 1. 2020
12:50

umíte poradit jak řešit u Pětiletého dítěte intoleracni laktozy?Jak se to dělá? Co na to pomaha?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Iveta

3. 12. 2019
9:59

je dobré, že ve školce to hlídájí. Nebo mu na to dáváš nějaké potravinové doplnky, které to potlačí?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Toma

7. 11. 2019
12:16

syn má alergii na mléko, talkže ve školce to vědí .I když užíváme potravinové doplnky, tak to není 100% a mléko nepije

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

pralinka

6. 10. 2016
13:31

pralinka

Mame Freshbox od Tescomy s termotaskou a je super, mohu jen doporucit.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty