Čističky a zvlhčovače vzduchu

Vložte svůj článek

7. 11. 2016

Bez zařazení, Speciály


Kvalita vzduchu v bytě souvisí s kvalitou vzduchu venku (foto: iStock)

Špatně se vám doma nebo v práci dýchá? Nejste spokojeni s kvalitou vzduchu, ale nevíte, jestli pro úpravu ovzduší zvolit čističku, nebo zvlhčovač? Nejprve si zkuste uvědomit, co je skutečnou příčinou vašich dýchacích problémů, teprve pak přemýšlejte, jestli je to pravé čistička, nebo zvlhčovač vzduchu.

Suchý vzduch – zvlhčovač vzduchu je to pravé

Se suchým vzduchem se setkáme zejména v topné sezóně. Topení vzduch vysušuje, čím větší je venku zima, tím víc topíme a tím nižší vlhkost vzduchu doma máme.

Zejména rodiny, ve kterých žijí astmatici, osoby s atopickým ekzémem nebo často nemocné děti, by se měly o vlhkost vzduchu zajímat. Suchý vzduch může průběh onemocnění nepříjemně zhoršit.

To, že je vzduchu přesušený, zjistíme snadno. Stačí k tomu jednoduchý teploměr s vlhkoměrem. Pokud se naměřená vlhkost pohybuje nad 45 %, suchý vzduch příčinou našich dýchacích potíží asi nebude. Pokud naměříme pod 40 %, zvlhčovač vzduchu vám může velmi ulevit.

Náš tip: Podívejte se, jaké zvlhčovače vzduchu doporučuje portál ProAlergiky.cz.

Co způsobuje suchý vzduch?

Suchá sliznice dýchacích cest nedokáže účinně bojovat s vdechovanými nečistotami, jako jsou prach, viry či bakterie. Tyto nečistoty pronikají hluboko do dýchacích cest a to otevírá cestu k řadě potíží, jako jsou:

  • kašel
  • škrábání v krku
  • chrapot
  • ztížený průběh nachlazení, zánětů průdušek a laryngitid
  • zhoršení astmatu

Suchý vzduch škodí i pokožce, zejména té s atopickým ekzémem. Ta rychle ztrácí vodu, je ještě více vysušená, může praskat a tím je náchylnější k tvorbě zánětu.

Výkonný zvlhčovač s automatickou regulací Stylies HeraVýkonný zvlhčovač s automatickou regulací Stylies Hera

Jaký zvlhčovač vzduchu vybrat

Záleží na tom, co od něj očekáváme. Dobré zvlhčovače s automatickou regulací umí změřit aktuální vlhkost a teplotu a na základě toho určit ideální cílovou vlhkost. Tu pak udržují automaticky, takže se nemusíme o nic starat. Pokud chceme zvlhčovat jen občas, stačí nám jednoduché zvlhčovače. Sledovat bychom ale vždy měli zvlhčovací výkon.

Uvažujete o pořízení zvlhčovače vzduchu? Přečtěte si, jak vybrat ten správný.

Znečištěný vzduch – zvlhčovač nepomůže, čistička vzduchu ano

Kvalita vzduchu v místnostech není určována pouze jeho vlhkostí. V zimě, kdy minimálně větráme a hodně topíme, je vzduchu v domácnostech znečištěnější než venku.

Co nás ve vzduchu ohrožuje:

  • bakterie a viry
  • alergeny – z roztočů, zvířat, plísní
  • prach
  • zápach – z vaření, z domácích mazlíčků
  • smog pronikající do bytu

Všechny uvedené faktory mohou nějakým způsobem narušit vaše zdraví nebo vám znepříjemňovat život. Ne vždy je ve vašich silách odstranit jejich zdroj.

Pokud se vám na podzim a v zimě, kdy se zavřou okna bytů, hůř dýchá, máte potvrzenou alergii nebo doma kouříte, pomůže vám čistička vzduchu.

Ale pozor. Jen ta kvalitní. Obecně platí, že čím více stupňů filtrace čistička nabízí, tím více druhů nečistot odstraňuje.

Náš tip: Jaké čističky vzduchu doporučuje portál ProAlergiky.cz a proč.

Smart čistička vzduchu Winix HR1000 nabízí jednu z nejkvalitnějších filtrací a navíc lze ovládat chytrým telefonemSmart čistička vzduchu Winix HR1000 nabízí jednu z nejkvalitnějších filtrací a navíc lze ovládat chytrým telefonem

Čistička vzduchu se zvlhčovačem? Jak kdy

Na trhu existují i čističky kombinované se zvlhčovačem. V takových čističkách je zvlhčovač zabudován jako doplňková funkce. Zvlhčování si zapnete, když je potřeba.

Výhodou této kombinace je, že vám doma nezavazejí dva přístroje. Ovšem totéž se stává nevýhodou ve chvíli, kdy potřebujete v jedné místnosti vzduch čistit a v druhé zvlhčovač. Také bohužel nelze samostatně pustit pouze zvlhčování, musí zároveň běžet proces čištění.

Čističky vzduchu se zvlhčovačem nabízí i značka SharpČističky vzduchu se zvlhčovačem nabízí i značka Sharp

Zvlhčovací výkon vestavěného zvlhčovače bývá srovnatelný se samostatnými zvlhčovači. Počítejte ale s omezenými možnostmi regulace – čistička vlhkost vzduchu nepohlídá tak dobře, jak to umějí některé zvlhčovače.  

Možná vás překvapí, že koupí kombinovaného přístroje většinou ani neušetříte. Cenově totiž vychází podobně, jako byste koupili čističku a zvlhčovač zvlášť.

Čistička vzduchu se zvlhčovačem je nejlepším řešením pro ty, pro které je důležité čištění vzduchu, a zvlhčování je pro ně příjemná funkce navíc.

Nevíte podle čeho se řídit při výběru čističky vzduchu? Poradí vám nákupní rádce.

Další články speciálu: Potíže s dýcháním na podzim

Jak podpořit imunitu na podzim a v zimě

Které prostředky jsou nejnadějnější a za které jen vyhodíte peníze?

Často nemocné dítě? Jak tomu předejít

Pravidelnou péčí a prevencí můžete předejít řadě dýchacích potíží a výrazně snížit nemocnost vašich dětí. Poradíme vám jak.  

Co nám prozradí spirometrie

Co může odhalit spirometrické vyšetření, jak probíhá a v kterých případech je využíváno?

Laryngitida (laringitida) u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se záchvatem laryngitidy může skončit na jednotce intenzivní péče....

Jak správně inhalovat, aby byla prevence co nejúčinnější

Inhalace pomocí inhalátoru patří mezi stále oblíbenější možnosti prevence různých onemocnění dýchacích cest. Zvyšuje jejich odolnost vůči...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte