úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Atopický ekzém a strava > Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 28. 10. 2013

Atopický ekzém, Alergie na potraviny, Speciály


Testovací dietu v mnoha případech drží kojící maminka

Eliminačně expoziční test, tak zní odborný název pro speciální dietu, která se používá při hledání příčiny atopického ekzému. Umí odhalit, jestli se ekzém zhoršuje konzumací nějaké potraviny. S úspěchem se používá hlavně u malých dětí.

Naděje pro rodiče malých atopiků

Provedením eliminačně expozičního testu se dá potvrdit nebo vyloučit to, jestli je atopický ekzém způsoben potravinovou alergií. Zároveň lze vystopovat konkrétní potraviny, na které je ekzematik přecitlivělý.

Zatímco u větších dětí a dospělých jsou vcelku spolehlivé alergologické testy na kůži nebo z krve, v případě kojenců a batolat to bohužel neplatí. Z důvodu nevyzrálosti imunitního systému mohou být výsledky takových testů velmi nepřesné až zavádějící. Proto někteří lékaři u takto malých dětí dokonce odmítají alergologické testy provádět.

Eliminačně expoziční test má jako diagnostická metoda v této věkové skupině daleko větší váhu. Pro rodiče malých atopiků bývá často jedinou možností, jak zjistit případnou souvislost ekzému s potravinami.  

Pečlivost a výdrž

Eliminačně expoziční test je založen na tom, že se ze stravy pacienta na dobu dvou až tří týdnů vyloučí všechny nejběžnější potravinové alergeny, jako jsou mléko, vajíčko nebo sója. Projevy ekzému by se měly po několika dnech viditelně zmírnit.

Pak následuje období postupného zpětného vracení alergenů do jídelníčku. Pokud pacient na některý z těchto alergenů zareaguje zhoršením zdravotního stavu, s vysokou pravděpodobností je právě tento alergen příčinou ekzému.

Tento test se používá jak u přikrmovaných dětí, tak u plně kojených dětí. V druhém případě drží dietu maminka, aby se alergeny z její stravy nedostávaly do mateřského mléka.

Podrobný postup testování najdete v článku Eliminační diety pro zjištění potravinového alergenu.

U eliminačně expozičního testu je velmi důležitá poctivost dodržování diety, protože jakýkoli omylem pozřený alergen může zkreslit výsledky a zbytečně zhoršovat zdravotní stav testovaného.

Co dál? Dieta „na ostro“

Výsledkem testu může být zjištění, že atopický ekzém u dítěte je provokován alergeny z potravin, nejčastěji jde o bílkoviny kravského mléka, vejce, sóju a lepek. Některým atopikům vadí jen jeden z těchto alergenů, jiným celá řada.

V každém případě zjištěné alergeny se okamžitě znovu vyřadí ze stravy, a to na dobu několika měsíců. U malých dětí často potravinové alergie samy slábnou. Proto je možné čas od času malému atopikovi dát ochutnat sousto zakázaného alergenu, abyste měli přehled o vývoji jeho alergie.

Alergie se u každého pacienta může vyvíjet individuálně, proto je dobré jednotlivé kroky konzultovat s ošetřujícím alergologem.

 

Jaké máte s eliminačně expozičním testem zkušenosti vy? Pomohl vám najít zdroj atopických potíží u vašeho děťátka? Co pro vás bylo při testování nejtěžší?

Další články speciálu: Atopický ekzém a strava

Atopický ekzém a strava: Co byste měli vědět

Jak souvisí ekzém a potraviny? Jde o nějakou alergii? Které potraviny mohou vadit u malých dětí a které u dospělých?

Doplňky stravy vhodné při atopickém ekzému

Existují vedle léků a mastí i nějaké potravinové doplňky, které by měl ekzematik užívat? Mohou být opravdu účinné, nebo jde o vyhazování peněz?

Příkrmy bez mléka pro kojence s alergií na mléčné bílkoviny

Jak se může stravovat kojenec s alergií na mléko? Musí kojící maminka držet nějakou dietu? Z jakého mléka se dají dělat příkrmy?

Dieta na atopický ekzém? Je třeba vybrat tu správnou

Atopický ekzém sice se stravou často souvisí, nicméně zkoušet různé diety není rozumné. Zvláště pak u malých dětí. Jak tedy dietu pro atopika...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Feel Eco Baby Hypoalergenní koupelový olej 200 ml

Pro potřeby dětí s citlivou nebo suchou pokožkou. Šetrně myje a hydratuje. Pro koupání od prvních dnů života. Bez parfemace a konzervantů.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Uzavřené rukávy jako ochrana proti rozškrabávání kůže ve spánku dítětem. Skvělé zkušenosti maminek.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.