úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 28. 10. 2013

Atopický ekzém, Alergie na potraviny


Testovací dietu v mnoha případech drží kojící maminka

Eliminačně expoziční test, tak zní odborný název pro speciální dietu, která se používá při hledání příčiny atopického ekzému. Umí odhalit, jestli se ekzém zhoršuje konzumací nějaké potraviny. S úspěchem se používá hlavně u malých dětí.

Naděje pro rodiče malých atopiků

Provedením eliminačně expozičního testu se dá potvrdit nebo vyloučit to, jestli je atopický ekzém způsoben potravinovou alergií. Zároveň lze vystopovat konkrétní potraviny, na které je ekzematik přecitlivělý.

Zatímco u větších dětí a dospělých jsou vcelku spolehlivé alergologické testy na kůži nebo z krve, v případě kojenců a batolat to bohužel neplatí. Z důvodu nevyzrálosti imunitního systému mohou být výsledky takových testů velmi nepřesné až zavádějící. Proto někteří lékaři u takto malých dětí dokonce odmítají alergologické testy provádět.

Eliminačně expoziční test má jako diagnostická metoda v této věkové skupině daleko větší váhu. Pro rodiče malých atopiků bývá často jedinou možností, jak zjistit případnou souvislost ekzému s potravinami.  

Pečlivost a výdrž

Eliminačně expoziční test je založen na tom, že se ze stravy pacienta na dobu dvou až tří týdnů vyloučí všechny nejběžnější potravinové alergeny, jako jsou mléko, vajíčko nebo sója. Projevy ekzému by se měly po několika dnech viditelně zmírnit.

Pak následuje období postupného zpětného vracení alergenů do jídelníčku. Pokud pacient na některý z těchto alergenů zareaguje zhoršením zdravotního stavu, s vysokou pravděpodobností je právě tento alergen příčinou ekzému.

Tento test se používá jak u přikrmovaných dětí, tak u plně kojených dětí. V druhém případě drží dietu maminka, aby se alergeny z její stravy nedostávaly do mateřského mléka.

Podrobný postup testování najdete v článku Eliminační diety pro zjištění potravinového alergenu.

U eliminačně expozičního testu je velmi důležitá poctivost dodržování diety, protože jakýkoli omylem pozřený alergen může zkreslit výsledky a zbytečně zhoršovat zdravotní stav testovaného.

Co dál? Dieta „na ostro“

Výsledkem testu může být zjištění, že atopický ekzém u dítěte je provokován alergeny z potravin, nejčastěji jde o bílkoviny kravského mléka, vejce, sóju a lepek. Některým atopikům vadí jen jeden z těchto alergenů, jiným celá řada.

V každém případě zjištěné alergeny se okamžitě znovu vyřadí ze stravy, a to na dobu několika měsíců. U malých dětí často potravinové alergie samy slábnou. Proto je možné čas od času malému atopikovi dát ochutnat sousto zakázaného alergenu, abyste měli přehled o vývoji jeho alergie.

Alergie se u každého pacienta může vyvíjet individuálně, proto je dobré jednotlivé kroky konzultovat s ošetřujícím alergologem.

 

Jaké máte s eliminačně expozičním testem zkušenosti vy? Pomohl vám najít zdroj atopických potíží u vašeho děťátka? Co pro vás bylo při testování nejtěžší?

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.