Infolinka 541 212 450


Parní, nebo ultrazvukový zvlhčovač? Kompletní přehled principů zvlhčování
Zvlhčovače vzduchu se vyrábějí v mnoha různých podobách. Parní a ultrazvukové nejsou jediné, které existují. Jaké typy zvlhčovačů jsou tedy k dostání a pro koho jsou vhodné?

Všechny zvlhčovače vzduchu fungují tak, že přeměňují vodu na vodní páry, které se pak rozptýlí ve vzduchu a tím zvýší jeho vlhkost a příznivě působí na dýchací cesty. Rozdíly jsou v tom, jakým způsobem k této výrobě páry dochází.

Každá z následujících technologií má své klady a zápory, nicméně většinou nejvíc záleží na celkové vybavenosti konkrétního zvlhčovače.

Parní zvlhčovač

Páru vytváří pomocí topného tělíska.

Výhody

 • Teplá pára se dobře rozpouští ve vzduchu, a tak je tento princip zvlhčování velmi efektivní. Při ohřevu se zahubí případné bakterie přítomné ve vodě.

Nevýhody

 • Topné těleso v přístroji má velkou spotřebu elektřiny.
 • U nejlevnějších nebo zastaralých modelů může být vycházející pára skutečně horká, a tak může být rizikem pro malé děti. Poctiví výrobci mají tento problém vyřešen tak, že přístroj páru před opuštěním zvlhčovače ochlazuje na bezpečnou teplotu.

Parní zvlhčovače jsou ideální do oblastí s měkkou vodou. Pokud chcete pomocí horké páry zvlhčovač i tam, kde teče tvrdá voda, vybírejte takový přístroj, který je vybaven nějakým změkčovacím zařízením.

Příklady parních zvlhčovačů:

Ultrazvukový zvlhčovač

Pomocí ultrazvukové vibrační membrány rozprašuje vodu na mikroskopické kapky, umělou mlhu.

Základna ultrazvukového zvlhčovače s vibrační membránou (žluté kolečko uprostřed)

Výhody

 • Má nízkou spotřebu elektřiny (s výjimkou modelů s předehřevem vody).
 • Je schopen dosáhnout nejvyššího zvlhčovacího výkonu mezi zvlhčovači.

Nevýhody

 • Pokud není přístroj vybaven ohřevem vody nebo nějakým antibakteriálním zařízením, je z něj nutné vylévat starou vodu, aby se případné bakterie z ní nerozprašovaly do vzduchu.

Ultrazvukové rozprašovací zařízení je citlivé na nánosy tzv. vodního kamene. Do oblastí s tvrdou vodou je proto vhodné pořizovat zvlhčovač vybavený nějakým zařízením na změkčování vody, případně používat destilovanou nebo převařenou vodu.

Příklady ultrazvukových zvlhčovačů:

Zvlhčovač se studeným odparem

Voda se rozlévá po speciálním povrchu a z něj je pak ventilátorem odpařována do vzduchu. Aby to nebylo tak jednoduché, existují dvě odlišné technologie studeného odparu. Rozdíl je v tom, z jakého druhu povrchu se voda odpařuje:

 • diskový zvlhčovač – rotující kotouče
 • deskový zvlhčovač – kazety s vrstvou z nasákavého materiálu

Schéma proudění vzduchu přes deskový typ zvlhčovače se studeným odparem

Společné výhody

 • Je schopen částečně čistit vzduch, i když jen od větších prachových částeček včetně některých pylů.
 • Jde o nejpřirozenější princip zvlhčování, při kterém nemůže dojít k převlhčení místnosti.

Společné nevýhody

 • Při zanedbaném čištění a nevylévání staré vody může docházet k množení bakterií v nádrži a jejich úniku do vzduchu. Dávejte proto přednost modelům vybaveným nějakým antibakteriálním zařízením.
 • Proces zvlhčování je díky principu přirozeného odparu pomalejší a nelze zpravidla dosáhnout vyšších hodnot vlhkosti (tj. přes 50 %).

Diskový, nebo deskový studený odpar?

Přednostmi diskových zvlhčovačů před těmi deskovými jsou nízké náklady na náhradní díly a vysoká odolnost vůči tvrdé vodě.

O diskových zvlhčovačích píšeme podrobněji v článku Pračky vzduchu – co od nich očekávat.

Příklady zvlhčovačů se studeným odparem:

Jak poznám, jakou technologii zvlhčovač využívá?

U každého modelu zvlhčovače vzduchu v E-shopu ProAlergiky.cz je viditelně vyznačeno, jaký princip zvlhčování využívá. Tento údaj najdete jak v popisu produktu, tak v parametrech.

 

Jaké máte se zvlhčovači zkušenosti vy? Vyhovuje vám vlhčí vzduch? Která zvlhčovací technologie je podle vás nejlepší a proč?


Články na podobné téma