Infolinka 541 212 450Komplikovaná vícečetná alergie - deproteinovaný škrob a laktóza

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Dcera (16 let) má astma, alergii na pelyněk, roztoče, kočku, plíseň,prach + alergii na mléko (nemůže nic mléčného), pšenici, soju, jablko, sezam, k tomu celiakii a Gilb. syndrom. Hodně zhubla, než se na vše přišlo, ale i při dodržování diety nemůže přibrat a občas ji dost bolí břicho. Hodně bezl. jídel obsahuje deproteinovaný pšeničný škrob, což je pro celiakii vhodné, ale nemůže to dceři dělat problémy kvůli alergi na pšenici nebo je ta pšenice natolik upravená, že nemůže škodit? Podle výsledků z krve se jedná jen o lehkou alergii. Bere také antikoncepci (absence menstruace), ovšem ta obsahuje laktozu. Pokud má dcera alergii na mléko, vadí jí jen věci s bílkovinou krav. mléka nebo i laktoza? Obsahuje pilulka takové množství laktozy, že může způsobit bolesti břicha?Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Lada Novotná

Odpověd:

Dobrý den, paní Novotná,

Vaše první otázka se týká deproteinovaného pšeničného škrobu. Při alergii na pšenici vadí - stejně jako u celiakie - proteiny neboli bílkoviny. Tento druh škrobu by tudíž neměl ani osobě alergické na pšenici způsobovat potíže.

Druhá otázka se týká laktózy. Ta při alergii na mléko (tj. na mléčné bílkoviny) nevadí. Ale může vadit při celiakii, hlavně do té doby, než se podaří "vychytat" bezlepkovou dietu a tenké střevo se zahojí. Střevo poškozené celiakií totiž může vytvářet málo enzymu zvaného laktáza, který se stará o trávení mléčného cukru laktózy. Pokud dcera takových pilulek s obsahem laktózy užívá více, mohou i ty být zdrojem nadýmání nebo průjmu. Jednu pilulku by mělo tělo zvládnout, pokud intolerance laktózy není velmi silná.

Pozor na skryté potravinové alergeny, které mohou střeva rovněž dráždit!

Držíme Vám palce. Jestli máte nějaké zajímavé recepty, budeme rádi, když se podělíte s ostatními uživateli našeho portálu v sekci Recepty pro alergiky.

Michal Závacký

ProAlergiky.cz