Infolinka 541 212 450Testy na potravinové alergie u dětí

Otázka:

Dobrý den, mé dceři (v červnu jí bude 5 let) byly dělány testy na alergie. Zjistili alergii na roztoče, na plísen, na zvířata, no prostě snad na všechno. Jenže co se týče jídla jsem bezradná. Nevím na co přesně alergická je. Nyní má zápal plic a vypadá to na začínající astma. Můžete mi prosím poradit zda můžu žádat udělat další testy ohledně jídla, popřípadě na lepek atd? A lze to dělat kdykoliv (třeba i v dubnu)? popř. co žádat od doktora? Děkuji moc za odpověd. Marta Mazalová

Tazatel:

Marta Mazalová

Odpověd:

Dobrý den, paní Mazalová,

alergologické testy na potravinové alergeny je možné provádět kdykoli během roku, a to buď z krve, nebo na kůži. U pacienta ale nesmí v okamžiku testování probíhat žádná infekce.

Jenže potravin, na které může vzniknout alergie (nebo jiná forma přecitlivělosti), jsou stovky a není možné všechny otestovat. Před návštěvou alergologa je tudíž vhodné pokusit se zúžit nějak výběr potenciálních alergenů, a to podrobnou evidencí stravy. Více v našem článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí.

Asi je jasné, že Vaší snahou by mělo být snižování množství alergenů, na které už má dcera alergii prokázanou, ve Vaší domácnosti:

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz