Infolinka 541 212 450Eliminační dieta a testy na alergii na lepek a celiakii

Otázka:

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,existují nějaké testy na alergii na lepek a na celiakii?Měla jsem dlouhodobé potíže s únavou, bolestmi hlavy,celkovým vyčerpáním,objevovaly se i záškuby ve svalech,bolesti zad a svalů,nadýmání ,pocit plnosti a stále nafouklé břicho. Byla jsem zoufalá a lékaři /po všech možných vyšetřeních/ mě posílali na psychiatrii.To jsem ale rázně odmítla.Jednou čistě náhodou jsem přišla na to ,že je mi špatně po konzumaci moučných výrobků.Do té doby nikoho nenepadlo/mě už vůbec ne /,udělat mi nějaké vyšetření.Nyní mi můj lékař tvrdí,že nemusím na vyšetření stačí prý dodržovat bezlepkovou dietu a sama si tímto mohu ověřit,jak se můj organismus chová.Pravda je, že všechny problémy pominuly,cítím se podstatně lépe,jen je mi divné,že mě neposílá na lékařské testy.Vždyť nevím ,zda se jedná o alergii na lepek nebo o celiakii.Prosím, paní doktorko,jaký na tuto věc máte názor?Děkuji za odpověď.Lenka.

Tazatel:

Lenka Tomešová

Odpověd:

Dobrý den, Lenko,

dieta v podobě vynechání potenciálních problematických potravin se nazývá expozičně-eliminační test a je jednou z nejčastějších a zároveň nejspolehlivějších metod při podezření na potravinovou alergii či intoleranci.

Více podrobností k samotné dietě najdete i v článcích na našem portálu ProAlergiky.cz

Určitě můžete navštívit i alergologa, co Vás u něj čeká si podrobně můžete přečíst v článku. Počítejte však s tím, že pokud jde o krevní testy, mohou vycházet falešně pozitivní i negativní. Podrobnosti  o alergii na lepek a celiakii se dozvíte více v článku.

Ať se Vám daří

Táňa, ProAlergiky.cz