Infolinka 541 212 450Zvýšené IgM na kravské mléko, nadýmání a křeče po jogurtu

Otázka:

Chtěla bych se zeptat, co znamenají tyto výsledky krevních testů: S_anti_kravské mléko IgM: 1,31 pozitivní IgA: 0,13 negativní IgG: ,83 negativní Už delší dobu mívám problémy s nadýmáním, plynatostí a křeče po jogurtech (jiné mléčné potraviny jsem více nezkoumala), měla jsem tedy za to, zeje to intolerance na laktózu, což mi doktorka na základě těchto testů i potvrdila. Vyplývá tedy z těch testů intolerance laktózy, nebo se může jednat i o intoleranci bílkoviny kravského mléka? Menší problémy mi totiž způsobují i bezlaktozove produkty z kravského mléka, nebo i máslo, kefír, tvarůžky a další potraviny které by pry měly být pro laktózovou intoleranci „bezproblemove“. Vyšetření na alergologii mě teprve čeká,ale až za dlouho, vzhledem k covidove době. Chtěla jsem tedy vědět, co by výsledky těch krevních testů, které jsem již podstoupila pro mě mohly znamenat?

Tazatel:

Nikol

Odpověd:

Dobrý den, Nikol,

výsledky testů by vám v první řadě měl vysvětlit zástupce zdravotnického zařízení, kterému jste vy nebo vaše zdravotní pojišťovna za tyto testy zaplatila. 

Obecně lze ale říct, že tyto výsledky nesvědčí o žádné alergii ani intoleranci. S laktózou ani vůbec nesouvisejí, testy se týkaly pouze mléčných bílkovin. Pokud vám lékařka tvrdila opak, pak vás oklamala.

Co se týká významu naměřených hodnot IgG či IgM vůči potravinám, na podobné dotazy jsme již v této poradně několikrát odpovídali, namátkou zde:

Interpretace krevních testů IgG, IgA a IgM na kravské mléko

Pozitivní hodnoty IgG a IgM na kravské mléko – co můžu jíst?

Intolerance kravského mléka, kaseinu a laktózy - které mléčné výrobky mohu jíst?

V současné době neexistují žádné vědecky podložené laboratorní testy, které by byly schopné prokázat intoleranci mléčných bílkovin. Už dlouho je ale možné diagnostikovat intoleranci laktózy. Například biopsií tenkého střeva nebo genetickým testem z krve. Toto vyšetření provádějí ambulance gastroenterologie. 

Jinak vaše úvaha o snášenlivosti různých mléčných výrobků je správná – jogurty a sýry by měly laktózy obsahovat nejméně, zatímco sklenka obyčejného mléka člověka s intolerancí laktózy docela prožene. 

Příčina vašich zažívacích potíží tedy může být i jinde. Doporučujeme vést si evidenci stravy, ať máte pro alergologa a další lékaře nějaká vstupní data.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz