Infolinka 541 212 450Přístroje produkující ozon a jejich vliv na plísně a roztoče

Otázka:

Dobry den,prosim o nazor na pristroje produkujici ozon na osetreni vnitrnich prostoru.Napr.-Ozone Generator.Opravdu nici mimo jine plisne a roztoce z ovzdusi a povrchu?Dekuji vam.

Tazatel:

Michal

Odpověd:

Dobrý den, Michale,

pokud se v místnosti pomoci generátoru ozonu vytvoří určitá koncentrace ozonu, pak je tato schopna působit dezinfekčně, tedy neutralizovat a rozkládat mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie, ale také spory plísní, a to jak ve vzduchu, tak na površích. Roztoči domácího prachu jsou podstatně větší organismy, které navíc nežijí na površích, ale poměrně hluboko v matracích, čalounění a dalších textilních materiálech. Jejich likvidace by tak vyžadovala mnohem větší dávku ozonu a ani tak není jisté, jak hluboko do textilií ozon pronikne. 

Je potřeba zdůraznit, že jakékoli vyšší dávky ozonu jsou dráždivé až toxické pro všechny živé organismy včetně člověka. Během dezinfekce tak v místnosti nesmí být nikdo přítomen. Podobné dezinfekční účinky, ale zcela bezpečné pro lidi i zvířata, nabízí takzvaný plazmový ionizátor, kterým jsou vybaveny některé čističky vzduchu (Winix, Sharp, Daikin)

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz