Infolinka 541 212 450


ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 1 - jak to všechno začalo
Jmenuji se Zuzka a jsem maminkou dvou alergických dětí na plný úvazek. Dcera Kristýnka, které je devět let, je alergik,astmatik a ekzematik (já říkám běžný...alergie na pyly, zvířecí srst a latex je pod kontrolou).

Syn Vojta, je mu pět let, je polyvalentní potravinový a inhalační alergik, astmatik a hlavně ekzematik. Na rozdíl od své sestřičky „se opravdu povedl“.

Je nutno podotknout, že jsme alergické děti mohli s jejich tatínkem očekávat. Oba jsme alergici a potkali jsme se na alergologii. Pokud mohu radit, není to nejvhodnější místo na navazování vážných vztahů:) A naše paní doktorka nám to říkala, už když jsme jí nesli svatební oznámení.

Kristýnka

Kristýnce se alergické projevy objevovaly od mala. Suchá kůže, občasné výsevy ekzému jsme zvládali bez potíží za pomoci Locoidu. Ve dvou letech se projevilo astma. Včasně nasazená léčba ho dostala pod kontrolu. Nejhorší u ní je pylová alergie...zejména na břízu a trávy. V dnešní době chodí na vakcinaci, celoročně užívá léky a letos poprvé jsme zvládli nejhorší období „pouze“ s občasnýma uslzenýma očima a svědícím nosem. Dejchátka pro akutní situace nepoužívá skoro vůbec. Jen občas, zejména při namáhavějším tréninku, se častěji zadýchá a rozkašle. Když se hodně zapotí, objeví se jí trocha ekzému pod koleny a v loketních jamkách. To zvládáme za pomoci Locoidu.

Vojta

Vojtíšek se narodil jako suché miminko, stejně jako Kristýnka. Od druhého měsíce věku jsme museli přejít na umělá mlíčka. Rovnou jsme začali dávat hypoalergenní. Od cca 3 měsíců se mu začal projevovat ekzém a od půl roku se postupně začínal zhoršovat. Samozřejmě jak přibývaly nové potraviny, což už dneska vím. Jedl jako ostatní děti jeho věku, samozřejmě nedráždivé potraviny. Od dětské lékařky jsme měli předepsaný Fenistil v kapkách, v nouzi Dithiaden a na ekzém Excipial (který jsem po prvním pár mazáních museli přestat používat) a Locoid. Od té doby jsme vyzkoušeli mazat snad vším, co na trhu je k dispozici pro ekzematiky.

V cca 18 měsících mu na alergologii udělala paní doktorka testy a objevily se první potravinové alergie na BKM, vaječný bílek, směsi mouk, pohanku, arašídy, pyly a zvířata. Začal užívat Nalcrom. V té době už mi odmítal pít hypoalergenní mlíčka a začal být hodně vybíravý v jídle, chtěl to co má starší sestřička a ostatní děti. Já začala pátrat po dietních opatřeních, vaření pro malé děti bez použití alergenů, dráždivých potravin atd. Měla jsem z toho v hlavě šílený zmatek. Do té doby jsem se o potravinové alergie nijak nezajímala, nikdo v mém okolí na ně netrpěl.

Došla jsem si pro radu na dietologii. To byla kapitola sama pro sebe.

Paní dietoložka výsledky testů pobrala poněkud svérázně a vysvětlila mi, že dítě v podstatě nesmí nic ani z těch potravin, které jsou nedráždivé a nemá na ně alergii. Jeden příklad za všechno: červené maso nesmí kvůli ekzému, je dráždivé. Vepřové je pro malé dítě nevhodné a taky může zhoršovat ekzém, drůbeží je nacpáno antibiotiky, ta dětem neprospívají a na ryby pozor, jsou velkým alergenem. Nakonec jsme se domluvili s paní doktorkou, že podle výsledku testů začneme s bezvaječnou a bezmléčnou dietou.

Takže jsem nebyla o nic moudřejší než na začátku. Začala jsem pátrat po internetu a objevovala nové a nové informace. Vaření jsem praktikovala stylem pokus omyl. Do začátku mi hodně pomohla „malá kuchařka do kapsy,“ po které do dneška ráda sáhnu: Kuchařka nejen pro alergiky – Vaříme a pečeme bez mléka a vajec od manželů Petrákových. Z jídelníčku nám zmizelo mléko a mléčné výrobky, vajíčka. Začala jsem experimentovat. Vojta měl povolené pečivo, ale jinak jsem použítí mouky minimalizovala. Pokud to nebylo nutné nepoužívala jsem ji, nebo nahrazovala bezlepkovou. Samozřejmě jsme měli vyloučené i dráždivější potraviny.

Také jsme se vydali na kožní, protože ekzém se stále zhoršoval a alergologie a dětská lékařka už na něj nestačily. Byla to hodně nemilá zkušenost. Paní doktorka byla protivná, malého k sobě nepustila, se slovy nepouštějte to ke mně, ať něco nechytnu. Pak mě sepsula, že je to atopický ekzém (což jsem věděla od počátku) a že mi napíše mastičku, až ji domažeme, tak si máme k sestřičce přijít pro další. Nepřišli jsme. Postěžovala jsem si na alergologii na tenhle styl zacházení. Paní doktorka nás objednala rovnou do Motola k paní doktorce Čapkové. Už v tu dobu měl Vojta závažnou formu AE, byli mu bez měsíce dva roky.

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 2 – v dobrých rukou MUDr. Štěpánky Čapkové

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 3 – lázně Luhačovice, nástup do školky

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 4 - Lázně Lipová

Autor: Zuzka
Jsem máma dvou alergiků (dcerka Kristýnka 11 let, syn Vojta 6 let)Zůstávám v domácnosti s Vojtíkem, který má polyvalentní inhalační i potravinové alergie a závažný atopický ekzém. Nejvíc času mi zabírá péče o syna, domácnost a vaření, které je zároveň s pečením mým největším koníčkem.


Články na podobné téma