Infolinka 541 212 450


ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 4 - Lázně Lipová
Vloni na podzim jsme zažádali pro Vojtíška o lázně. Vybrali jsme Lipovou, kde se specializují na léčbu metabolických a kožních onemocnění, obezity, onemocnění štítné žlázy, poruch metabolismu tuků a cukru a hlavně všech neinfekčních chronických forem kožních chorob ( ekzémy, lupenka atd.)

Přesně týden po přijetí zprávy z VZP, že je lázeňská péče schválena jsme nastupovali na šestitýdenní pobyt.

Lázně Lipová

Přivítala nás nádherná podzimní příroda, čistý, upravený lázeňský areál a velice milý personál. Vzhledem k tomu, že jsme jeli na konci sezony, bylo málo pacientů a tak už byl uzavřen lázeňský dům, ve kterém bývají běžně ubytováni rodiče s dětmi. V něm je k dispozici herna. Ubytováni jsme byli v malém domečku, kde byli jen dvě „bytové jednotky“. Měli jsme sociální zařízení sami pro sebe, což pro mě bylo dost důležité. Pečovala o nás moc hodná paní pokojská. Výměna ložního prádla, ručníků i úklid, vše bylo perfektní.

Hned po příjezdu jsme absolvovali vstupní prohlídku u velice milé paní doktorky Blehové. Vojtovi naordinovala konopné koupele, suché zábaly, biolampy (my jim říkáme světýlka), terénní terapii (procházky a výlety), „lázeňské“ masti a samozřejmě individuální dietu. K paní doktorce jsme pak chodili na kontroly každý týden a v případě problému kdykoliv. Mimo ordinační hodiny je v lázních v pohotovosti ošetřovna (24hodin denně)

Dieta na míru

Co se týká diety, ta závisela na dohodě s personálem kuchyně a dietní sestřičkou. Nadiktovali jsme vše, co Vojta nesmí a měl jídlo upravené přesně „na míru“ Kromě vynechaných alergenů, jídlo nedráždivé, vhodné pro děti. Po celou dobu dobu se mnou kuchyně konzultovala, co malý může a nemůže. To že je Vojta vybíravý je věc druhá. Nechtěl v lázních moc jíst a tak trochu pohubnul. Každopádně ochota a pozornosti, které se Vojtovi přes jídlo dostávalo, je ukázková.Byla jsem tím velice mile překvapena.

Pokud mám hodnotit jídlo já, musím říct, že se nijak nevymyká z průměru. Někdy výborné, někdy horší, ale z nabídky dvou jídel (bez dietního omezení) si člověk vybere.

Procedury

Koupele se zábalem jsme měli každý den, kromě neděle. Po první koupeli jsme zjistili, že Vojta nesnese konopný olej ( z dřívějška víme, že ani ovesné koupele), proto měl koupele s Oilatum Plus. Sestřičky mu do vany půjčovali hračky a on jim na oplátku pekl dortíky J Všechny sestřičky byly moc milé, usměvavé a úžasné.

Po koupeli a zábalu jsme vyběhli do patra na „světýlka“ Tam se o nás starala sestřička Anička, strašně hodný človíček,kterého si Vojta zamiloval. Vždy si poležel, přečetli jsme pár pohádek a můžu říct, že se svojí povahou byl na světýlkách nejklidnější z celého dne JTam jsme si také vyzvedávali čerstvé masti, kdykoliv nám došly.

Volný čas

Po odpoledních jsme vyráželi na procházky po okolí. Je zde spousta cílů, které stojí za shlédnutí. Spousta možností vyžití. Pokud má člověk s sebou auto, možnosti vyžití se radikálně rozšiřují. V zimě je hned za lázeňským areálem k dispozici lyžařský vlek.

Spojení autobusem do Jeseníku je vyhovující, ačkoliv, jsme raději chodili za přijatelného počasí pěšky. Užívali jsme si krásného prostředí a čistého vzduchu. Za šest týdnů jsme nestihli shlédnout a navštívit vše, co bychom rádi. Třeba se nám to podaří za rok, protože se chystáme opět o lázně Lipovou požádat, hned jak to bude možné. Vojtovi pobyt pomohl, ekzém se nám mírně zlepšil a další pobyt tam nám znovu doporučila i paní doktorka Čapková. Kromě toho bych řekla, že je celkově posílený, takže snáz odolává i nemocem.

Lipová jsou lázně rodinného typu. Nejsou velké, ale jsou přátelské. Jak personálem, přístupem, tak i mezi pacienty panuje pohoda. Rádi se tam vrátíme.

Lázně mají své internetové stránky s informacemi: http://www.lazne.cz/

Jak to s Vojtovými alergiemi bylo od začátku.

Autor: Zuzka
Jsem máma dvou alergiků (dcerka Kristýnka 11 let, syn Vojta 6 let)Zůstávám v domácnosti s Vojtíkem, který má polyvalentní inhalační i potravinové alergie a závažný atopický ekzém. Nejvíc času mi zabírá péče o syna, domácnost a vaření, které je zároveň s pečením mým největším koníčkem.


Články na podobné téma