Infolinka 541 212 450


Že jsou Evropa a USA potravinovým alergikům příznivě nakloněni a rozhodně zde neumřete hlady ani při bezlepkové a bezlaktózové dietě zároveň, to mi asi uvěří každý čtenář. Ovšem že oba kontinety z tohoto hlediska „strčí do kapsy“ Asie? To není možné... Ale je ;-).

Filipíny – úžasná asijská země

Když jsme se připravovali na cestu na Filipíny, věděli jsme, že budeme trávit větší množství času v končinách, kde není ani zdravotnická péče (nepočítáme lékárnu) a natož supermarkety. Proto jsme celý jeden příruční batoh, který se bez problému vlezl na palubu letadla, naplnili bezlepkovými chleby. Vzhledem k tomu, že jsme je používali jen na snídaně, tak nám zásoba vydržela na celých 10 dní pobytu. Obědy i večeře byly teplé a zároveň velmi jednoduché – rýže, ryba a salát. Svačinky jsme měli nejlepší na světě – čerstvé, sladké a úžasné ovoce, hlavně mango, nebo šťávu z čerstvě useknutého kokosu. Existuje něco lepšího?

 Večeře ve filipinské restauraci

Japonsko – potraviny často bez označení v angličtině

Ač je obecně Asie pro bezlepkáře úžasná, tak Japonsko lehce vybočuje. Sortimentem i cenami. V tamějších obchodech jsme měli občas problémy najít „něco“, co by vyhovovalo potravinovému omezení – bez lepku a laktózy. Velmi špatně se hledalo už jenom proto, že běžně na výrobcích nenajdete složení v angličtině. Anglicky označené potraviny jsme objevili až v obchodech, které měly i evropské zboží a ceny tam byly více než vysoké.

 Bezlepkové menu v letadle

V cestování hodláme pokračovat a těšíme se na další země

Přes všechna omezení je cestování krásné a vždy se těšíme na další výzvy a dobrodružství. Ve skutečnosti se necítíme nijak omezení, protože vždy se  dieta dá nějak zvládnout a hodnota nových zážitků a poznávání nových jídel, chutí, lidí a kultur je nedocenitelné.

A co vy? Kde jste byli? Co jste jedli?

Lucie Havlíková

 

Další články speciálu Cestování s potravinovou alergií a celiakií

Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví

Cestování s dietou – tentokrát po Evropě

Londýn a New York – ráj pro potravinové alergiky

Cestování po Islandu – bez lepku a laktózy

Dovolená pro potravinového alergika znamená pečlivější přípravu


Články na podobné téma