úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví

Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví

Vložte svůj článek

Dodržujete speciální dietu a již pouhá myšlenka na dovolenou ve vás budí hrůzu? A tu zahraniční teprve? Nebojte se. Pokud jste alespoň trochu odvážní, můžete cestovat po celém světě prakticky bez omezení. Následující řádky vám poradí, jak se připravit.

Cestovní kancelář, nebo „na vlastní pěst“

Cestovat s cestovní kanceláří je pohodlné a domluvit si bezlepkovou či bezlaktózovou dietu asi nebude problém, ale nic se nevyrovná cestování na vlastní pěst. Jednak ušetříte průměrně 50 % nákladů a hlavně navíc získáte zážitky, které vám otevřou mysl.

Nejpodstatnější část – příprava cesty

Díky internetu je to dnes velice jednoduché. My nejčastěji s manželem cestujeme letadlem. Již při rezervaci letenek si objednáváme dietní stravu – jedno jídlo bezlepkové a jedno bezlaktózové.

Ač by nám nejvíce vyhovovala kombinace diet, ještě jsme necestovali s leteckou společností, která by toto umožňovala. Ale ve dvou je snadné si vybrat z obou jídel to, co dieta dovoluje. Manžel trpí intolerancí laktózy a zároveň alergií na lepek, já s ním, hlavně doma, „držím basu“. Objednání jídla se speciální dietou má i další výhody – jídlo vždy dostanete mezi prvními.

Ubytování – hledáme na prověřených ubytovacích serverech

Podmínkou je vždy dobrá dostupnost MHD – pokud v dané zemi něco takového existuje – a nejlépe i blízkost supermarketu, zdravé výživy nebo lékárny. V okolí si vyhledáme bezlepkové nebo veganské restaurace. Výborným vyhledavačem je www.specialgourmets.com.

Ani místní lahůdky nemusí být tabu

Před cestou, obzvláště do vzdálenějších a cizokrajnějších destinací, doporučuji nastudovat si co nejvíce informací o dané zemi, obzvláště co se stravovacích  zvyklostí týče. Rádi ochutnáváme místní pochoutky dané země, samozřejmě v souladu s dietou. A jde to. Konkrétní tipy najdete v dalších částech tohoto článku.

Užitečná „bezlepková kartička“

Pokud cestujete do zemí a oblastí, kde anglicky mnoho lidí nehovoří, je určitě dobré si dopředu vytisknout kartičku v jazyce, kterým se na daném místě domluvíte, a tu předkládat v restauraci obsluze. Kartička v českém jazyce vypadá takto:

 Restaurační kartička pro bezlepkovou dietuRestaurační kartička pro bezlepkovou dietu

Kartičku v 54 jazycích naleznete na stránce www.celiactravel.com/cards.

Lucie Havlíková

 

Taky rádi cestujete? Máte gurmánské zážitky? Napište nám :-)

 

Další články speciálu Cestování s potravinovou alergií a celiakií

Cestování s dietou – tentokrát po Evropě

Londýn a New York – ráj pro potravinové alergiky

Bez lepku a laktózy v Asii

Cestování po Islandu – bez lepku a laktózy

Dovolená pro potravinového alergika znamená pečlivější přípravu

Komentáře ke článku
Petra Vojtová

9. 10. 2014
17:49

Pro: LenkaLeni, cestovatelský speciál se týkal pouze cizích zemí. Ale určitě je v plánu i další článek o Čechách;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lenka

30. 8. 2014
8:49

Dobrý den,děkuji za vaše informace ohledně potravinových alergií. Možná jsem info o cestování v ČR a potrav.alergiích promeškala či přehlédla. Pokud máte jakékoli zajímavosti k možnosti pobytu s dětmi s intolerancí laktózy, vajec a lepku v ČR budu vděčná.
Pžeji hodně úspěchů ve vaší práci a těším se na nové vydání "pro alergiky". Hezký den Lenka

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte